Д епутатите в румънския парламент гласуваха против вота на недоверие на правителството.
Той беше внесен миналата седмица от опозиционната Национална либерална партия и от партията Съюз за спасение на Румъния”. Подкрепа на инициативата обяви и парламентарната група на „Народно движение”, която има 25 депутати.
Също така Конституционният съд на Румъния обяви, че правителството на Сорин Гриндяну, с приемането на постановлението за поправки в Наказателния кодекс и наказателно-процесуалния кодекс, не е нарушило основния закон на страната.
ЕК може да спре парите на Румъния, вълна от оставки
Трета размирна нощ в Румъния, скандалните промени остават
Поредна нощ на протести в Румъния
За вота на недоверие гласуваха 161 депутати, а за оставка на правителството бяха нужни 233 гласа.
Във връзка с масовите протести САЩ изразиха сериозна загриженост от покровителството на корумпираните политици в Румъния, демонстрирано от правителството в Букурещ.
„Съединените американски щати са дълбоки загрижени от неотдавнашните мерки на румънското правителство, които подкопават правото и отслабват отговорността за корупция и финансови нарушения“, заяви говорителят на Държавния департамент Марк Тонър. Според него действията на правителството на Сорин Гриндяну затрудняват борбата с корупцията.
Протестите започнаха на 22 януари, а участниците им се опасяваха, че след промените в Наказателния кодекс и постановлението за амнистия, направени по инициатива на кабинета, на свобода ще излязат корумпирани политици, а също опасни престъпници.
Правителството обясни своето решение с необходимостта да се разтоварят препълнените затвори.
Под натиска на протестите кабинетът на левицата отмени скандалния закон, но демонстрациите продължават с искания за оставката на кабинета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!