Букурещкият апелативен съд отхвърли решение на финансовото министерство за орязване на допълнителните възнаграждания на съдиите с аргумента, че мярката е незаконна.
Това поставя правителството в затруднено положение в опита му да намали бюджетните разходи, за да изпълни изискванията на Международния валутен фонд (МВФ), коментира Ройтерс.
Лявоцентристкият кабинет трябва да намали разходите за заплати в публичния сектор, за да може групата кредитори, водена от МВФ, да продължи да отпуска пари от пакета от 20 млрд. евро, договорен през март.
Финансовото министерство въведе план за съкращаване на някои от допълнителните възнаграждения за служителите в обществения сектор като част от намаляването на разходите, извършвано въз основа на ревизията на бюджета.
Министерството се опита да ореже парите на съдиите "за стрес на работното място", които възлизат на 50% от нетните им заплати. Магистратите получават допълнително други бонуси, достигащи до 85% от нетните им заплати, които се движат от 4000 до 5000 леи месечно (950 - 1120 евро).
Средната заплата в Румъния през май беше 1 356 леи.
Съдиите в Румъния затвориха днес залите за три часа в знак на протест срещу намаляването на заплатите им и по-ниските бюджети на съдилищата. Министърът на правосъдието Каталин Предою и магистратите неведнъж са заявявали, че лошо оборудваните съдилища и ниските заплати са пречка за реформите в правосъдието.
Съдебната система в Румъния е смятана от много хора в страната и ЕС за проблематична. Тя е обвинявана за бавене на дела, некомпетентност и корупция. Брюксел трябва да публикува доклад за борбата на Румъния с корупцията това лято.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!