П олицията в румънския град Куртя де Арджеш проверява дали случай с деца, които са се самонаранили, е свързан с играта "Син кит", съобщи агенция Аджер прес.
Пет момичета от училище в града показали на съучениците си повърхностни рани, които са нанесли сами у дома, а четири техни съученици след това ги имитирали, надрасквайки ръцете си с острилка.
На учениците е оказана медицинска помощ в учебното заведение, макар раните да са били повърхностни.
Според твърденията на децата, които са се самонаранили, те не са действали в резултат на достъп до играта "Син кит", съобщи директорката на училището Сорина Щъброю. Децата заявили,
че направили това, за да проявят екстравагантност и да покажат смелост.
Директорката коментира, че е шокирана от случилото се и че е разговаряла с всички родители, от които е поискала да наблюдават внимателно децата си.
Генералният училищен инспектор Думитру Тудосиу пък заяви пред местна телевизия, че децата са надраскали ръцете си с острилка с мотива да убедят съучениците си, че са опитвали играта "Син кит".
Въпросните деца са консултирани с психолог. Тудосиу призова всички замесени фактори - държавни институции, преподаватели и родители, да предприемат необходимите действия, така че подобни събития да не се повтарят.
Руската игра "Син кит" циркулира по-специално в държави със славянски език.
Играта има 50 нива и предполага изпълнение от участника на задачи, които получава от "надзорник" или "ментор". Този ментор дава поръченията, а участникът трябва да докаже, че ги е изпълнил, като изпрати снимка или клип. Поръченията, които се изпълняват в течение на 50 дни, се отнасят до самонараняване, слушане на песни със самоубийствени послания, систематично будене в 4:20 ч., гледане на филми или видеоклипове с ужаси, изкачване на високи сгради, мостове, изолация от обществото.
Най-засегнати от тази игра са деца на възраст между 10 и 14 години. Затова румънската полиция препоръчва на родителите да се уверят, че знаят какво правят децата им в интернет пространството и ако забележат промяна в поведението им, да сигнализират на властите.
Преди десетина дни пет деца в североизточния град Яш бяха хоспитализирани,
след като играли на игра, при която не трябвало да дишат дълго време по инструкция на техен съученик.
Според говорителката на педиатричната болница в Яш в случая не става дума за играта "Син кит", а за друг вариант, който се срещал за първи път в града
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!