Румъния ще получи 5 млрд. евро средносрочна финансова подкрепа от Европейската комисия.
Решението било взето в Брюксел в светлината на тежките последствия на икономическата и финансова криза в Румъния и като се имат предвид поетите от румънските власти ангажименти да приложат широка програма за икономически корекции, съобщи Европейската комисия.
Условията за отпускането на средносрочната финансова подкрепа от Европейския съюз са същите, както и за Международния валутен фонд (МВФ), който ще осигури на Румъния заеми от 12,95 млрд. евро.
Целият пакет външно финансиране за Румъния - от МВФ, Европейския съюз, Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие - ще достигне 19,95 млрд. евро.
След официалното оповестяване на сумата, която ще отпусне Европейският съюз, Амелия Торес, говорителка на комисаря по икономическите и валутни въпроси Хоакин Алмуния,
заяви, че предстои да бъде подготвен нов вариант на конвергентната програма за Румъния. Тази програма е оценката на макроикономическото състояние на страните в
Европейския съюз извън еврозоната.
Запитана какво би могло да бъде намалението на заплатите в Румъния, което със сигурност фигурира сред поетите от румънското правителство ангажименти за икономически корекции, говорителката изтъкна, че на този въпрос могат да отговорят само румънските власти.
При всяко положение обаче държавния бюджет на Румъния трябва да се балансира, подчерта тя.
В отговор на друг въпрос няма ли икономическата криза в Румъния да свали правителството на страната, както това стана в други държави от Европейския съюз, Амелиа Торес отбеляза: "Сегашните времена са трудни, особено за държавите извън еврозоната".
На политическо ниво има пълна решимост новото споразумение на Румъния с МВФ да бъде изпълнено докрай, каза в Букурещ представителят на Румъния в МВФ Михай Тънъсеску.
Той посочи, че с делегацията на МВФ не е обсъждано увеличение на данъците и таксите.
Румъния е сключвала досега десет споразумения с Международния валутен фонд, а седем от тях са били прекратени веднага след усвояване на първия транш.
Три от десетте споразумения с фонда са сключени по времето на Чаушеску, а другите - след 1990 г.
Сега МВФ и Румъния се договориха за целеви бюджетен дефицит от 4,6% от БВП. Фондът прогнозира още свиване на румънската икономика с 4 до 6 процента през 2009 спрямо
икономически растеж от 7,1% миналата година.
Една четвърт от румънските граждани се опасяват, че ще загубят работата си тази година в резултат на икономическата криза, според проучване, цитирано днес от агенция Медиафакс.
15 на сто от анкетираните се притесняват, че няма да имат пари, за да плащат текущите си сметки. Основна грижа на всеки един от четирима румънци е опасността той или член от семейството му да загуби работата си.
Най-притеснени са хората на възраст между 45 и 54 години, които живеят в малки градове, имат средно образование и средни месечни доходи, според проучването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!