Парламентът на Румъния не одобри предложеното от номинирания за премиер Лучан Кроитору ново правителство. Това се случва дни преди насрочените за 22 ноември президентски избори.
Срещу предложеното от Кроитору правителство са гласували 250 от депутатите, а 189 са го подкрепили.
За да бъде одобрено, новото правителство трябваше да бъде подкрепено с гласовете на 236 депутати.
"Избрах най-доброто правителство, което можех да съставя. Мисията ми приключи", заяви Кроитору след отхвърлянето на предложения от него кабинет.
Сега държавният глава трябва да направи ново предложение за премиер, който ще има 10 дни, за да формира кабинет.
Ако и това правителство не бъде одобрено от депутатите, то тогава президентът може да разпусне парламента и да бъдат свикани предсрочни парламентарни избори.
Според конституцията обаче парламентът не може да бъде разпускан в последните шест месеца от мандата на държавния глава. Мандатът на президента Траян Бъсеску изтича през декември т.г.
Парламентаристите от Социалдемократическата партия (СДП), Националнолибералната партия (НЛП) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) обявиха още преди заседанието, че ще гласуват против кабинета на Кроитору.
Те подкрепят номинацията на кмета на Сибиу Клаус Йоханис за премиер на Румъния.
Председателят на СДП Мирча Джеоана заяви, че на 6 декември, когато е вторият тур на президентските избори, румънците ще могат да си изберат друг президент. Той добави, че тогава в парламента ще има солидно мнозинство, което ще има доверието на румънците и ще оживи икономическото положение в страната.
Лидерът на НЛП Крин Антонеску коментира от парламентарната трибуна, че в една демократична и цивилизована страна един кандидат-премиер, който няма парламентарна подкрепа, връща мандата си и оставя на друг да формира правителството.
Преди гласуването Лучан Кроитору заяви пред депутатите от двете камари на парламента, че Румъния се нуждае от спешни решения за осигуряване на финансовата си стабилност в края на годината.
Той подчерта необходимостта от бързо приемане на бюджета за догодина и предупреди, че макар, по думите му, в момента финансовото положение на Румъния да е "под контрол", не се знае какво ще стане, ако бюджет 2010 не се приеме бързо.
Кроитору предупреди още, че обезценяването на леята ще означава загуби на финансови ресурси в много сектори.
Шефът на мисията на МВФ в Румъния Джефри Франкс заяви днес, че е важно Румъния да намали бюджетния си дефицит догодина.
Той подчерта, че е важно Румъния да коригира бюджетния си дефицит от 7,3% от БВП през 2009 г. на 5,9% през 2010 г.
Мисия на МВФ се намира в Румъния в периода 28 октомври - 9 ноември, за да оцени прилагането на стендбай споразумението, което страната сключи с фонда, Световната банка и Европейския съюз за пакет външно финансиране в размер на близо 20 млрд. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!