Отлагането на решението на Конституционния съд за валидността на референдума за свалянето на президента Траян Бъсеску води Румъния към политически колапс, пише румънският вестник "Адевърул".
В сряда Централното избирателно бюро обяви официални данни, според които на референдума са гласували 46,24% от избирателите, а по закон валидността му се признава при гласували 50% плюс един от имащите право на глас.
Конституционният съд обаче отложи за 12 септември вземането на решение за валидността на референдума. Съдът иска актуализация на избирателните списъци, посочва изданието. Дотогава временен президент остава лидерът на либералите Крин Антонеску, а вторият човек в държавата е председателят на Сената Петру Филип, също временно изпълняващ длъжността.След близо 13 часа дебати в продължение на два дни петима от съдиите гласуваха за обявяване на референдума за невалиден, а четирима - за обявяването му за валиден. Отлагането на решението беше мотивирано с факта, че съдът е получил "противоречиви" данни от министерството на вътрешните работи за постоянните избирателни списъци.
"Държавният преврат с марката на Социаллибералния съюз
(СЛС) продължава.
Конституционният съд показа конституционна импотентност", коментира днес в. "Евениментул зилей". Един глас не достигна на съда, за да вземе решение. Изданието отбелязва, че везната е била наклонена от гласа на съдията Валентин Пушкаш, назначен от Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), който, според анонимни източници, се страхувал, че премиерът Виктор Понта "ще си отмъсти на етническите унгарци".
Вестниците цитират също съдията от Конституционния съд Аспазия Кожокару, според която "референдумът трябва да бъде анулиран, защото се основава на фалшиви данни".
"Съдът се предаде.
Още една институция беше поставена на колене",
пише вестник "Ромъния либера". От вчера 46,24% не е по-малко от 50% плюс един, отбелязва изданието и цитира лидера на опозиционната Демократично-либерална партия Василе Блага, който казва, че "за това решение трябва да бъде упрекван не Конституционният съд, а правителството на СЛС, което се подиграва с румънците и с правилата на румънската държава". Той призовава правителството да подаде оставка, "ако все още има някаква чест".
Сигналът, който предава ситуацията, в която се оказа Конституционният съд, е възможно най-ясен: политизирането на една институция от такава величина рискува да доведе Румъния до прага на безизходна ситуация, а свързаните с това блокажи да засегнат силно хода на икономиката, особено на фона на кризата, коментира вестникът.
Изданието отбелязва, че след обявяването на отлагането на
решението на съда за септември леята се е обезценила, като
обменният курс е достигнал 4,63 леи за евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!