А лбанският премиер Еди Рама най-вероятно ще остане на власт след парламентарните избори в страната му. Това показват данни от "екзит пол" след вчерашния вот.
Социалистическата партия на Рама получава между 45 и 49% от гласовете, според различните проучвания. Опозиционната Демократическа партия на Албания (ДПА) взима около 30%.
Илир Мета стана президент на Албания
Тачи: Да, Косово може да се обедини с Албания
Белград към ЕС: Велика Албания значи война на Балканите
Официалните резултати трябва да станат ясни днес. Избирателната активност е 45% - най-ниската в Албания през новия век. Информации за нарушения съпътстваха изборния ден. Министерството на вътрешните работи съобщи за стотици случаи на купуване на гласове и сплашване на избиратели, но не даде подробности кои политически формации са замесени в тези инциденти.
В друг епизод от деня беше стреляно с пистолет при кавга пред изборна секция в гр. Шенгин.
Прогнозните резултати дават на социалистите мнозинство с между 71 и 75 депутата
в 140-местния парламент в Тирана. Това би позовлило на Рама да състави самостоятелно правителство без досегашния коалиционен партньор Социалистическо движение за интеграция (СДИ).
Между Еди Рама и СДИ настъпи разрив, като от по-малката партия обявиха, че биха се коалирали със СП, но не и ако лидерът й остане начело на правителството. СДИ вероятно ще спечели около 20% одобрение.
Лидерът на движението Илир Мета беше избран за президент от парламента, включително с гласовете на СП и въпреки разрива между партньорите. Това показа наличието на желание за диалог.
Преди изборите досегашният албански премиер обеща да поиска от Брюксел официално начало на преговорите за присъединяване към ЕС.
Самият Еди Рама предизвика огромно напрежение на Западните Балкани в края на април, с изказването си, че
ако европейските перспективи на Албания и Косово "избледнеят", то двете страни могат да се обединят.
Изказването доведе до остра реакция, особено от Сърбия, но и до принципното съгласие на косовския президент Хашим Тачи.
Рама е свързан и с изготвянето на т.нар. "Албанска платформа" - политическата програма на етническите албански партии в Македония. Някои искания в платформата доведоха до масови протести в западната ни съседка, кулминирали в нахлуването на недоволни граждани в парламента в Скопие.
Същевременно улиците в Албания приютяваха и немалко демонстрации срещу самия Рама през последната година. Противниците на премиера, който е и бивш кмет на Тирана, явно не успяха да капитализират достатъчно недоволство на изборите. Според предварителните притеснения на опозицията, в страната нямаше условия за провеждане на демократичен вот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!