Антиправителствените протести са предизвикали напрежение в турското правителство, довело до обявяването на оставка от вицепремиера Бюлент Арънч, съобщава турският в. "Тараф".
Според изданието Арънч обявил, че подава оставка на заседанието на министерския съвет на 10 юни, която после оттеглил под влиянието на президента Абдуллах Гюл.
Арънч влязъл в остро пререкание с премиера Реджеп Тайип Ердоган на заседанието, при което обявил, че напуска партията и поста си и излязъл, посочва вестникът, позовавайки се на източници от президентството и правителството. В коридора други министри се опитали да го разубедят, но това не дало резултат и се наложила намесата на президента, който в крайна сметка го отказал от намеренията му.
"Тараф" посочва, че Ердоган изразил на срещата недоволство и безпокойство от подхода на Арънч по отношение на протестите за парка "Гези", като казал, че зад събитията стоят "лихварското лоби и международният капитал". Заместникът му обаче не му останал длъжен и отговорил, че премиерът е заблуден от близкото си обкръжение и че нещата не стоят по този начин, пише вестникът.
Вицепремиерът се срещна с президента по тази тема, извини се на демонстрантите, които проявяват чувствителност към околната среда, и съобщи, че ако се налага, може да се организира референдум по въпроса за преустройството на истанбулския парк, напомня изданието.
Вестникът окачествява като безпрецедентни пререканията по време на заседанието на министерския съвет миналата седмица, което е продължило шест часа и половина.
"Тараф" освен това припомня, че Арънч е човек номер две в управляващата партия и в правителството.
По-късно обаче Арънч отрече да се е опитвал да подаде оставка.
Междувременно стана ясно, че турската полиция е задържала 13 души в турския окръг Измир, заподозрени за нанасяне на щети на обществени сгради, автомобили и офиси по време на демонстрациите и за подбуждане на хората към вълнения, предаде турската частна телевизия Си Ен Ен Тюрк.
Според информациите заподозрените са членове на поставените извън закона Маоистка комунистическа партия (МКП) и Комунистическа партия на Турция/Марксистко-ленинистка (ТКП/МЛ). Те са били идентифицирани при изследване на видеозапаси от протестите.
АП посочва, че по данни на правозащитните организации над 3000 души са били задържани, а после освободени от началото на антиправителствените демонстрации в Турция. Десетки остават в ареста, а най-малко на шестима са повдигнати обвинения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!