Г ърция може да приеме ново наименование на Република Македония, което да се изписва на македонски и да бъде за всеобщо използване по света. Идеята е на част от управляващите, твърдят гръцки медии, цитирани от БГНЕС
Изданието "Нафтемборики" смята, че на срещата на 19 януари в Ню Йорк международният посредник по този спор Матю Нимиц се очаква да сложи на масата три алтернативни предложения за име на Бившата югорепублика: "Северна Македония", "Горна Македония" и "Нова Македония".
Според местни медии като най-вероятно ново име за разрешаването на дългогодишния спор между властите в Скопие и Атина се посочва - "Нова Македония". Те твърдят, че тази позиция е била изразена от коалиционния партньор на премиера Алексис Ципрас - "Независими гърци" на Панос Каменос, уточнява БГНЕС.
САЩ: Македония ще стане член на НАТО
В интервю за телевизия Алфа македонският премиер Зоран Заев заявява, че "следващата крачка ще бъде двете страни да оповестят новото име на държавата". За 19 януари международният посредник Матю Нимиц е насрочил среща на представители на Гърция и Македония по този спор.
"Сигурен съм, че ще стигнем до общиприемливо решение. Убеден съм, че има такова решение и следващата стъпка ще е то да бъде обявено на гръцките граждани от премиера Алексис Ципрас и от мен на гражданите на страната ми", посочва Заев.
#RFE Macedonia's Zaev Sees Name Dispute With Greece Resolved By July https://t.co/D4s95ptqzH #Macedonia
— BALKAN NEWS (@balkannews) 7 януари 2018 г.
В. "Катимерини" цитира кмета на Солун Янис Бутарис, който заявява, че е против планираните протести в Северна Гърция срещу приемането на название с думата Македония в него. Той смята, че подобно напрежение не допринася за намирането на решение на спора със Скопие.
Македонският вицепремиер Буяр Османи утре пристига в Атина за разговори с гръцкия външен министър Никос Кодзиас и с неговия заместник Йоргос Катрунгалос, в рамките на които се очаква да бъдат обсъждани европейски въпроси от взаимен интерес, в това число и проблема за името на Македония, припомня БТА.
Правителственият говорител Димитрис Дзанакопулос в свои изявления в събота не изключи вероятността от споразумение между Гърция и Македония за името на Македония и то да бъде постигнато до срещата на върха на НАТО през юли.
Спорът със Скопие за името на Бившата югорепублрика Македония (БЮРМ) се върна в 2008 г. - едно десетилетие след последния голям опит за неговото решаване при правителството на премиера Костас Караманлис.
Реализацията на една среща на върха на НАТО през тази година е на път да отприщи интензивни разговори между Гърция и БЮРМ.
Проблемът обаче отново възпламени остра вътрешнополитическа конфронтация, в рамките на която тежки думи и нападки се чуха както от страна на правителството, така и от опозицията. Политическият градус преждевременно се покачи, а решаването на проблема съвсем не е лесно, тъй като и в двете страни има различия.
Борисов в Македония: Върнем ли се към историята, нямаме бъдеще
Вашингтон и Берлин желаят намиране на решение на този хроничен проблем в интерес на стабилността на Западните Балкани и това да стане още тази година. В същото време обаче възникналото безплодно противопоставяне в Гърция буди недоумения за намеренията на правителството и опозицията.
Първият месец от годината ще е наситен със срещи и разговори, които ще подготвят почвата за някакво предложение от страна на Матю Нимиц, специалния пратеник на ООН. От Скопие през последните дни изтече информация, че ще има среща на премиерите на двете страни Алексис Ципрас и Зоран Заев в рамките на Световния икономически форум, който ще се състои в Давос на 23-26 януари.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!