Р умънският парламент гласува вот на недоверие на правителството на Сорин Гриндяну. Така кабинетът с мандата на Социалдемократическата партия (СДП) оцеля едва 6 месеца.
Нещо повече, самият вот на недоверие срещу Гриндяну беше иницииран от СДП. Партията оттегли политическата си подкрепа за правителството на 14 юни, но премиерът отказа да подаде оставка, което доведе до вота.
Припомнете си мащабните зимни протести срещу кабинета във видеото горе.
Според СДП, в първите 6 месеца от управлението, кабинетът на Гриндяну не е спазвал управленската програма на партията.
Предложението за гласуването дойде от двете партии в управляващата коалиция - СДП и Алианса на либералите и демократите, които имат мнозинство от 247 депутата в 465-местния парламент.
Гласуването беше тайно, а в него не участваха депутатите от опозиционните партии, включително тези от най-голямата Национална либерална партия (НЛП).
Кабинетът на Гриндяну имаше кратка, но изключително противоречива история
Той предизвика масови протести в северната ни съседка по-малко от месец след встъпването ви в длъжност. Причината бяха планове за смекчаване на антикорупционното законодателство на страната, пряко обслужващи интереса на лидера на СДП Ливиу Драгня, разследван за злоупотреби и ощетяване на държавата с 24 000 евро.
Плануваните промени изкараха стотици хиляди румънци на най-масовите демонстрации от падането на социалистическия режим в страната. Протестите продължиха и след като правителството оттегли плануваните законодателни промени. В размирния февруари кабинета оцеля след вот на недоверие, поискан от опозицията.
Няколко месеца по-късно самият Драгня свали политическото си доверие от Гриндяну, който беше и изключен от СДП, поради нежеланието сам да подаде оставката си. Същевременно повечето му министри подадоха оставките си.
Социалдемократите внесоха вота на недоверие срещу собственото си правителство на 18 юни, като до последно не беше ясно дали той ще получи нужната подкрепа. Опозицията отказа да участва във вътрешнопартийните борби. Според някои спекулации в медиите, Драгня е заплашвал до последно депутати от партията с изключване, ако не подкрепят свалянето на кабинета.
СДП дойде на власт след избори през декември, само година след оттеглянето на предишния им премиер - Виктор Понта. Той подаде оставка заради корупционно разследване срещу него, но и заради големия пожар в нощно заведение в Букурещ, при който загинаха над 60 човека. В последните седмици на правителството на Гриндяну, Понта беше назначен за съветник в него.
Анализаторите в северната ни съседка определят Сорин Гриндяну като приближен на Виктор Понта, който е във вътрешнопартийна борба с Ливиу Драгня.
"СДП не означава нито Ливиу Драгня, нито Сорин Гриндяну. Тази партия трябва да остане единна",
каза Гриндяну, след като загуби вота. Той уточни, че е информирал президента Клаус Йоханис за ситуацията и ще изпълнява задълженията си, докато страната няма функциониращо правителство. Самият Йоханис трябва да номинира нов премиер, който да му представи план за правителство.
"Надявам се днешният вот в парламента да не бъде голяма грешка, а СДП да определи бъдещия премиер. Важно е да излезем от тази задънена улица", каза още Гриндяну.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!