Коалиционното правителство в Румъния падна днес, след като с 258 гласа "за" и 176 "против" парламентът прие внесения от опозицията вот на недоверие срещу него.
Кабинетът на 42-годишния Емил Бок, най-младият премиер в историята на страната, бе формиран през декември 2008 г. след тежки преговори, като резултат на политически компромис за преодоляване на тежкия период на икономически затруднения.
На изборите в края на миналата година нямаше категоричен победител, под един процент бе разликата между социалдемократите (33,09%) и близката до президента Бъсеску Демократично - либералната партия (32,36%).
Сегашната правителствена криза става по-малко от месец и половина преди президентските избори, насрочени за 22 ноември.
Местните медии отбелязват, че правителството на Емил Бок е първото, свалено от власт чрез вот на недоверие.
Искането за вот на недоверие бе на опозиционните Национално-либерална партия и Демократичния съюз на унгарците в Румъния.
Опозицията обвинява Бок, бивш кмет на град Клуж, за болезнената рецесия, загубата на работни места и намаляващите заплати.
Загубих битка, но не и войната, заяви днес румънският премиер, който е от пропрезидентската ДЛП. Според него коалиционният партньор - Социалдемократическата партия, е подкрепила вота на недоверие, "за да не би членовете им да изгубят привилегиите си".
Чест е за едно правителство да падне в момент, когато провежда реформа, целяща да бъдат отменени привилегиите, заяви Бок, визирайки реформата на пенсиите, която той защити преди гласуването.
Румънската Социалдемократическа партия желае
сформирането на правителство от независими експерти,
заяви лидерът й Мирча Джеоана.
Призовавам държавния глава да докаже, че може да загърби личния си интерес, каза още той и добави, че досегашното правителство се е интересувало преди всичко от предизборната кампания на Траян Бъсеску.
Председателят на румънската Национално-либерална партия Крин Антонеску определи падането от власт на Бок като победа на демократичните принципи, успех за Румъния и победа на либералите.
Антонеску посочи, че политическата формация, която ръководи, ще предложи независим кандидат за премиерския пост.
Лидерът на Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДФГР) Марко Бела обаче посочи, че подкрепя варианта за политическо правителство, но че окончателното решение трябва да бъде взето след дискусии с трите основни партии в парламента.
Тази вечер предстоят консултации на партиите при президента Бъсеску.
Част от румънските медии съобщиха, че либералите са предложили
за премиерския пост кмета на Сибиу - Клаус Йоханис,
който от своя страна заяви днес, че е склонен да обсъди въпроса.
Коалиционното правителство ще остане на власт, докато парламентът одобри новия кабинет, което според анализаторите може да стане едва след президентските избори на 22 ноември, отбелязва Ройтерс.
Това означава трудности с изпълнението на условията за получаване на помощта от 20 млрд. евро, която Румъния договори тази година с Международния валутен фонд, за да се справи с финансовата криза, и отлагане на подготовката за бюджет 2010 г., коментира агенцията.
Според румънската конституция правителството е свалено от власт в момента, в който парламентът оттегли гласуваното му доверие.
В този случай президентът на Румъния посочва кандидат за поста министър-председател след консултации с партията, която има пълно мнозинство в парламента, а ако няма такова - с парламентарно представените партии.
След това кандидатът за премиерския пост трябва да поиска в 10-дневен срок от датата на посочването си вот на доверие на парламента за програмата и състава на бъдещия кабинет. Те се обсъждат на общо заседание на Камарата на депутатите и Сената.
Парламентът гласува доверие на правителството с вота на мнозинството от депутатите и сенаторите.
Също според конституцията правителството, чийто мандат е прекратен, продължава да изпълнява само функциите, необходими за администрирането на публичните дела, докато новото положи клетва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!