Р азузнавателните служби на водещи страни от НАТО неотдавна са засилили подривната си дейност против Сърбия и днес това е единствената република от бивша Югославия, която не иска да се присъедини към Северноатлантическия съюз, пише руският вестник „Правда“ (pravda.ru), цитиран от белградския „Блиц“ (blic.rs).
Белград обвини своя съсед Македония в шпионаж с участието на чуждестранен фактор, който естествено е НАТО, пише вестникът, поставяйки въпроса дали Белград ще може да запази своята независимост в тази борба?
Сръбски и македонски медии: Русия иска да спре промените в Македония
Москва иска САЩ да спрат да я клеветят за Балканите
Черна гора официално е в НАТО, как реагира Русия
В текста, който е озаглавен „Шпионски скандал: НАТО използва Македония против Сърбия“, вестникът посочва, че
Сърбия днес е единственият бастион на територията на бивша Югославия, който продължава да се противи на разширяването на НАТО в региона.
Всички останали републики от бивша Югославия или вече са се присъединили към алианса, или са на път да сторят това. Не е случайност, че голям дипломатически скандал избухна неотдавна между Сърбия и Македония.
Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че има твърди доказателства, че Македония е задвижила голяма разузнавателна дейност с участието на международен фактор в Сърбия.
Вестникът изтъква, че Сърбия не споменава директно НАТО, но няма съмнение, че става дума за усилията на НАТО и американското Централно разузнавателно управление (ЦРУ) в рамките на провеждане на подривна дейност против Сърбия, за да променят равновесието и баланса на силите в страната.
„Правда“ посочва, че днес
80% от населението на Сърбия е против членство в НАТО,
тъй като жителите на тази страна добре помнят бомбардировките на алианса. Поради това щабът на НАТО в Брюксел и седалището на ЦРУ в Лангли развиха таен план и пропагандна война срещу Сърбия, за да променят позицията на сърбите към НАТО, пише руският вестник „Правда“.
Междувременно стана ясно, че персоналът на сръбското посолство днес се връща в Скопие. В същото време президентът на Сърбия Александър Вучич ще приеме в Белград македонския посланик Вера Йовановска Типко.
Според сръбското Министерство на отбраната,
посланик Душанка Дивяк-Томич се завръща в Скопие на 31 август. Очаква се тя да проведе среща с македонския премиер Зоран Заев на 1 септември.
Външното министерство на Белград припомня, че външните министри на двете страни – Ивица Дачич и Никола Димитров – утре ще проведат среща в Ниш. На нея „по пътя на диалога ще започне решаването на откритите въпроси с цел засилване на приятелските отношения между двете държави и двата народа”.
Заев и Вучич обсъдиха оттеглянето на сръбския персонал от посолството в Скопие вчера. Лидерите се споразумяха, че независимо от всички политически различия за някои важни регионални въпроси, Македония и Сърбия заедно ще се борят не само за запазване, но и за насърчаване на приятелските отношения между гражданите на двете страни.
„Новото правителство на Македония е категорично посветено и предприема интензивни мерки по посока на решаване, а не създаване на проблеми, насърчавайки добросъседството, сътрудничеството и партньорството със Сърбия, както и с другите държави от своето обкръжение”, се казва в съобщение на македонското правителство, което беше разпространено снощи. В него се посочва също, че според властта това е единственият начин регионът да продължи да се движи напред.
В неделя Сърбия спешно изтегли целият персонал на посолството си в Скопие. Вчера президентът Александър Вучич заяви, че „има доказателства за разузнавателна офанзива” срещу Сърбия в Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!