Гръцките власти наредиха евакуирането на млади семейства и на възрастни хора, след като горският пожар близо до манастирския комплекс на гръцкия полуостров Атон се разпространи към град Урануполи.
Кметът на града е наредил семействата с деца и на възрастните хора да напуснат града заради силните ветрове от 39-49 км/ч, които раздухват пожара.
Някои туристи също започнали да напускат района, където има шест хотела, въпреки че не са били помолени да се евакуират, съобщи местната полиция.
"Ветровете са силни и променят посоката си, което затруднява овладяването на пожара", заяви Николаос Цонгас, говорител на противопожарната служба.
Урануполи е известен като вратата към Атон, който може да се посещава само от мъже, получили специално разрешително за влизане.
Около 25 пожарникарски екипа се борят с огъня, който избухна вчера в сърцето на Атон. Пет самолета и два хеликоптера се включиха в гасенето на пожара.
Огънят пламна в сърцето на Атон, където се намират около 20 гръцки православни манастира. Те не са пряко заплашени от пламъците, съобщиха пожарникарите.
Продължават и опитите да бъде овладян пожар, избухнал още във вторник в централната част на п-в Пелопонес. На място са изпратени 153-ма огнеборци с 65 пожарни коли. Участват два самолета и един хеликоптер.
В района на Коринт има огнища, които се разпалват от силните ветрове, но теренът затруднява работата на пожарникарите. Близостта на едно от огнищата до бензиностанция е наложило затварянето на част от пътната мрежа.
Албанските власти поискаха помощ от съседните страни, защото не могат сами да се справят с тежката ситуация, прездизвикана от ширещите се в страната пожари,
съобщава македонският в. "Дневник". Албания е поискала помощ от Гърция и Черна гора, които да помогнат със самолети и хеликоптери за гасене на пожари в непристъпни планински терени.
Най-проблематични са северната и югоизточната част на страната, където албанските противопожарни служби не могат да се справят с пожарите в непристъпните райони, а горските стопанства и населението само се опитват да изолират огъня.
Най-тежко е положението в района на град Корча, където има два активни пожара, застрашаващи да се разопространят към националния парк "Круша". В този район гасенето на огъня е затруднено и поради честите експлозии на мини и муниции, останали от гръцко-италианската война през 1940-1941 г.
Пожарите, за които се подозира, че са умишлено подпалени, горят от понеделник следобед, а силният вятър ги разпространява с голяма скорост. Само през юли в Албания са регистрирани 158 пожара, 50 от които са били последица от високите температури и от небрежност, а останалите са умишлено подпалени.
Горещата вълна, обхванала Балканите, ще продължи и следващите дни, прогнозират метеоролозите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!