Моята лична позиция е, че не е необходим договор за добросъседство между София и Скопие, каза министърът на външните работи на Македония Никола Попоски в интервю за БНР.
Добросъседство не се създава на хартия, а с конкретни жестове и мисля, че между България и Македония има много добра основа да има отлични отношения. Между хората съществува това и сега, продължи той.
Според него
по-добре да няма договор, отколкото да има договор, който ще създава допълнителни проблеми.
"Българска страна наложи създаването на такъв договор като изключителна необходимост. Това, за което разговаряхме, и което договорихме като процес, е работни групи между двете министерства да седнат и да видят какво е, и какво не е проблематично и по отношение на проблемите да бъдат предложени някакви решения. Това беше процес, който започнахме с бившето правителство. В момента, в който дойде служебното правителство в България, този процес прекъсна", каза Попоски.
Запитан дали преговорите са в застой, защото Македония отказва да подпише текст, свързан със защита на права на македонски граждани в България, министърът каза: "Не мисля, че това е основа на каквото и да е несъгласие. В момента, в който ни беше наложено от българска страна, че има необходимост за подписване на някакъв договор, нашата позиция бе, че искаме да имаме симетричен, балансиран договор по отношение права и задължения, и че
трябва да се погледнем в очите и да кажем, че не искаме да се оспорваме взаимно.
Заедно с това идва и фактът, че съществуват определени стандарти, които са валидни за всички, и не искаме да се намесваме във вътрешните работи и искаме да защитим нашите интереси, не за сметка на съседа".
Попоски увери, че
Македония няма териториални претенции към България.
"Това е част и от нашата Конституция, където се посочва, че нямаме никакви претенции към преместване на границите на Балканите. Стратегически интерес е не да се създават нови граници, а да намаляваме важността на съществуващите граници и да бъдем интегрирани заедно в ЕС. Не смятам, че Република Македония по каквото и да е основание – нито сега, нито в бъдеще представлява заплаха в Република България", каза той.
Запитан дали Македония има претенции за македонско малцинство в България, министърът каза, че трябва да е лично право на всеки гражданин да се чувства какъвто иска.
Според него
македонците искат български паспорт единствено и основно по икономически причини.
Ако Македония стане член на ЕС, мотивацията за подобни жестове не би съществувала или би била на някое маргинално ниво, което може да представлява мотив за запазване на тази ситуация.
Запитан на какво се дължат твърденията на все повече хора с българско самосъзнание, живеещи в Македония, че са обект на една или друга форма на дискриминация, Попоски отговори, че в страната му има много общности. Според него в голяма част от тези случаи става въпрос за злоупотреба с лично нещастие или семейни трагедии, които след това се политизират за постигане на лична цел.
Попоски каза още, че по-голямата част от македонските граждани са били неприятно изненадани от решението на България да блокира пътя на Скопие за започване на преговорите с ЕС. "България нямаше никаква нужда от представяне на подобна позиция, защото Македония вече пета година е доста ефективно блокирана от страна на Република Гърция", каза министърът.
Според него историците и от двете страни трябва да седнат и да разговарят по темите, които ги засягат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!