Мнозинството от гласоподавателите на днешния референдум в Турция са подкрепили конституционните промени, предложени от управляващата проислямистка Партия на справедливостта и развитието.
58,5% са гласували
"за" реформите, а 41,5% - "против", според
данни от преброяване на 92% от гласовете, цитирани от турската държавна телевизия
ТРТ.
По неофициални данни избирателната активност е била между 77 и 78%.
С положителния вот турците казват "да" на историческа промяна в политическата си система, която
ще промени баланса между армията и религията
в държавната политика и то в ущърб на военните.
Според управляващите промените ще доведат до европеизирането на конституцията. Опозицията опонира, че те ще позволят опасен контрол на властта над съдебната система, която се счита за гарант на светския характер на държавата.
Реформите предвиждат Конституционният съд в качеството му на Върховен съд да може да съди началника на генералния щаб на армията и четиримата най-висши командващи. Тя създава и възможност за съдене на военнослужещи в мирно време заради опит за преврат.
Освен това държавните служители ще получат нови права, включително да водят колективни преговори, но не и стачкуват.
Референдумът се разглежда като тест за подкрепата към управляващата Партия на справедливостта и развитието преди парламентарните избори през следващата година.
През деня в страната
бяха задържани над 200 души заради опити за саботиране на допитването.
В окръг Батман (Югоизточна Турция) са арестувани 54 души, участвали в акции за сплашване на населението. Те изпращали писма със заплахи, настоявайки за бойкот на референдума.
В окръг Ван (Източна Турция) са задържани 20 души, които също призовавали да не се участва в референдума.
В окръг Шърнак (Югоизточна Турция) група лица, нежелаещи да гласуват, предизвикала сблъсъци с полицията, като хвърлила бутилка със запалителна смес срещу силите на реда. Полицията използвала сълзотворен газ и водни струи срещу тях.
До подобни инциденти се е стигнало и в съседния окръг Мардин, където силите на реда са влезли в сблъсък с демонстранти, които ги замервали с камъни.
В окръг Шърнак в резултат на ожесточени спорове в избирателна секция в сградата на едно училище избирателна урна била хвърлена от третия етаж, а председателят на секционната избирателна комисия бил откаран в болница след побой.
Голям брой нарушители са били задържани и в Истанбул. Според министъра на вътрешните работи Бешир Аталай задържаните са се опитвали да принудят хората да бойкотират референдума.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!