С лед преброяването на над 90% от гласовете в Косово води „Коалицията на оръжията” – блокът на бившите полеви командири. Алиансът с участието на няколко политически формации събра 34,64% от гласовете в Косово. На второ място е дясното движение „Самоопределение” (26,66%), на трета позиция е „Коалицията на розите” (25,81%,), която единствено се застъпва за продължаване на преговорите с Белград. „Сръбският списък” получава 5,57%.
Спор за границите остави Косово без правителство
Кой е виновен за новата криза на Балканите
Тачи: Да, Косово може да се обедини с Албания
В изборите в неделя са участвали 42,08% от имащите право на глас или от 1,8 милиона са гласували около 0,74 милиона. Силно участие бе регистрирано в общините със преобладаващо сръбско население.
Двете основни коалиции се образуваха по време на предизборната кампания. Те бяха условно наречени „Коалиция на оръжията” и „Коалиция на розите”.
Първата е съставена командири от така наречената „Армия за освобождение на Косово” (АОК). Тази коалиция е представена от кандидата за премиер и бивш командир на АОК Рамуш Харадинай, обявен за военен престъпник от Белград. „Коалицията на оръжията” включва Демократическата партия на Косово, „Алианс за бъдещето на Косово”, „Инициатива за Косово” и девет по-малки партии.
Но съвсем не е сигурно, че Рамуш Харадинай ще получи 51 места от 120, които с подкрепата на десет избрани от несръбските малцинства (роми, бошняци, турци), ще му дадат възможност да състави правителство. Сърбите, които в Косово са между 100 и 150 хиляди, определят също десет депутати.
Тези резултати стават предвестник на деликатни преговори, които биха могли да родят крехко мнозинство, докато Косово е изправено пред големи предизвикателства, като катастрофална икономическа ситуация, корупцията и обтегнатите отношения със Сърбия.
До сегашните избори се стигна след гласуван вот на недоверие на коалиционно правителството на Демократическата партия на Косово и „Демократическия съюз“ начело с Иса Мустафа. То бе обвинено, че не е могло да реши съществени проблеми на страната, поради което тя над година се намира в политическа криза.
Основният претендент за премиерския пост Рамуш Харадинай отхвърли всички договорености с Брюксел, включително за Черна гора. Той предупреди, че „граница преминава по Чакоре” и пози начин предяви претенции за 8000 хектара черногорска територия. В кампанията Харадинай постоянно повтаряше, че смята Сърбия за враг и няма да поддържа диалога с Белград.
Пред Брюксел косовската страна обаче е поела обещанията да създаде Общност на сръбските общини в Косово, да възобнови диалога с Белград, да извърши маркирането на границата с Черна гора, след което ще стане възможна визова либерализация с ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!