Това се подчертава в съвместно изявление на председателя на Еврогрупата, премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер, Европейската комисия и Европейската централна банка.
Подкрепата ще се основава на програмата, която сега се подготвя от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд съвместно с гръцките власти, се отбелязва в изявлението.
По-рано днес дгъцкият премиер Георгиос Папандреу поиска да бъде задействан пакетът от помощи на Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ), чиято цел е да извади страната кризата, предаде Ройтерс.
"Налага се да поискаме задействане на механизма", каза Папандреу. - Това е национална необходимост, затова наредих на министъра на финансите (Георгиос Папаконстантину) да предприеме всички необходими действия".
Тригодишният
финансов пакет от ЕС и МВФ е на стойност
около 45 млрд. евро
(30 млрд. от ЕС и до 15 млрд. от МВФ) за първата година, но експертите от двете международни институции и Европейската централна банка (ЕЦБ) се намират в гръцката столица за обсъждане на детайлите. Гърция беше подложена на нова вълна натиск от страна на ЕС за овладяване на огромния бюджетен дефицит на страната от миналата година.
Анализаторите
на финансовите пазари смятат, че
Гърция
няма друг избор,
освен да потърси спасителна помощ, ако иска да избегне неустойките по своя външен дълг до края на месец май и да се справи с кризата.
Натискът се засилва и за ЕС, и еврозоната, заради рекордното покачване на дълга на Португалия.
Това, според анализаторите, създава риск от разпространение на финансовата зараза и за останалите страни от еврозоната.
Междувременно, стойността на единната европейска валута отбеляза най-ниски стойности спрямо долара за изминалите 12 месеца.
По-рано беше съобщено, че гръцкото правителство обсъжда с представители на ръководството на ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и МВФ предоставянето на спешен кредит на стойност 11,3 млрд. долара през следващите три седмици.
Правителството на Гърция просто сега няма пари, за да погаси на 19 май задължения в размер на 11,4 млрд. долара, посочва излизащия в Лондон в. "Уолстрийт джърнъл Юръп".
Страните от еврозоната започнаха да пресмятат
сумите по заемите, които планират да отпуснат на Гърция,
писа преди ден гръцкият в. "Етнос":
Германия - 8,37 млрд. евро
Франция - 6,30 млрд. евро
Италия - 5,52 млрд. евро
Испания - 3,66 млрд. евро
Холандия - 1,77 млрд. евро
Белгия - 1,08 млрд. евро
Австрия - 870 млн. евро
Португалия - 780 млн. евро
Финландия - 540 млн. евро
Ирландия - 480 млн. евро
Словакия - 300 млн. евро
Словения - 150 млн.- евро
Люксембург - 90 млн. евро
Кипър- 60 млн. евро
Малта - 30 млн. евро.
Заемите ще се отпускат на двустранна основа, а координацията по тях ще се осъществява от ЕЦБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!