П арламентът на Косово се саморазпусна, откривайки път за произвеждане на предсрочни парламентарни избори следващия месец, след като депутатите етнически сърби отказаха да гласуват за създаване на нова национална армия, предаде агенция Ройтерс.
Деветдесет от 115 депутати, присъствали на днешното извънредно заседание, гласуваха за разпускане на парламента. В косовския парламент има общо 120 народни представители. Депутатите, които са етнически сърби, не се явиха на днешното заседание.
Парламентът трябваше да гласува законопроекта за формирането на армия в понеделник, но вотът бе отложен за вторник. Според конституцията за приемането му са необходими гласовете на две трети от депутатите в парламента, както и на две трети от представителите на малцинствата, но депутатите от сръбското малцинство не се явиха в парламентарната зала и вчера. В следобедните часове вчера лидерите на основните партии се споразумяха парламентът да бъде разпуснат и да бъдат произведени предсрочни избори на 8 юни.
„Това е точният момент да имаме свободни избори... с цел сформиране на работещи и заслужаващи доверие институции“, заяви пред депутатите напускащият премиерския пост Хашим Тачи. „Подобно решение е необходимо на този етап“, допълни той.
Президентът на Косово – Атифете Яхяга, трябва в срок от 45 дни официално да свика предсрочния вот, отбелязва Ройтерс.
Идеята за създаването на собствена национална армия бе дадена през март от Хашим Тачи. Законопроектът предвиждаше Косово, което има население 1,8 млн. души, да формира армия от 5000 активни войници и 3000 резервисти. За основно ядро на бъдещата армия трябваше да послужат Силите за сигурност на Косово, създадени в началото на 2009 г. като леко въоръжена формация за гражданска защита и реагиране в кризисни ситуации, и действащи под наблюдението на мисията на НАТО в Косово КейФОР.
Силите за сигурност на Косово бяха формирани на основата на споразумението за демилитаризация на Армията за освобождение на Косово (АОК) и включват 2500 души, обучени главно за борба с последиците от стихийни бедствия.
Бившият сръбски премиер Ивица Дачич бе казал, че формирането на косовска армия представлява нарушение на Брюкселското споразумение. Също тогава (през март) сръбското правителство заяви, че ще поиска свикване на Съвета за сигурност на ООН по повод намеренията на косовските власти за създаване на армия. Предложението е неприемливо и противоречи на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, в която ясно се казва, че на територията на Косово не може да съществува армия, бе казал тогавашният сръбски министър без портфейл, отговарящ за Косово, Александър Вулин.
Сръбските медии писаха, че решението за формиране на армия предизвиква допълнителен страх и безпокойство сред всички сърби в Косово, особено сред жителите в Северно Косово..
Западните държави, които подкрепят Косово и които признаха независимостта му от Сърбия през 2008 г., се опасяват, че създаване на армия сега ще обтегне отношенията с над 100-те хиляди етнически сърби в Косово и с Белград, след като едва миналата година бе постигнато споразумение за нормализиране на отношенията, посочва Ройтерс. Косово не може да стане член на ООН заради съпротивата на Русия, която е съюзник на Сърбия и разполага с право на вето в организацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!