Правителството на Румъния на премиера Михай Ръзван Унгуряну беше свалено, след като парламентът прие внесения от опозицията вот на недоверие.
236 депутат подкрепиха вота, съобщи Аджерпрес, позовавайки се на зам.-председателя на опозиционната Национално-либерална партия Дан Раду Рушану. За приемането му бяха необходими 231 гласа.
Вотът под наслов
"Спрете правителството, което може да бъде шантажирано"
беше внесен миналата седмица от опозиционното обединение "Социал-либерален съюз".
В предложението за вота на недоверие опозицията обвинява правителството на Унгуряну, че е облагодетелствало кметове от партии от управляващата коалиция при отпускането на обществени средства преди местните избори на 10 юни.
Опозицията критикува също "липсата на прозрачност" при отдаването на концесия на няколко периметъра на американската фирма "Шеврон" с оглед експлоатация на залежи на шистов газ, както и управлението на проекта за приватизация на мина за мед.
Гласуването днес в момент, в който в страната на посещение е мисия на МВФ и ЕС в Букурещ за нов преглед на изпълнението на ангажиментите на Румъния във връзка с кредитното споразумение от 2011 г.
Правителството беше свалено по-малко от три месеца след встъпването му в длъжност през февруари и шест месеца преди парламентарните избори в страната, които ще се проведат през ноември.
Бившият ръководител на Службата за външно разузнаване Унгуряну наследи центристко коалиционно правителство от лидера на либерал-демократите Емил Бок, който подаде оставка след неколкоседмични улични демонстрации срещу мерките за икономии.
Сега Унгуряну влиза в историята на Румъния като
премиера с най-краткия мандат,
посочва в аналитичен материал агенция Медиафакс. В интервала от по-малко от три месеца от встъпването си в длъжност той не успя да приеме нито една съществена мярка, нито да натрупа резултати, които да използва при евентуално лансиране на своя политическа платформа, коментира агенцията.
Унгуряну беше изправен пред политически натиск за отпускане на пари за кметствата и исканията на Демократичния съюз на унгарците в Румъния за университетско обучение на унгарски език, пред които той отстъпи, въпреки че се опита да демонстрира в медиите геройски усилия да устои, отбелязва Медиафакс.
Агенцията посочва, че на практика единственото решение, с което Унгуряну може да бъде запомнен като премиер, е отстраняването на "солидния" Сорин Блежнар от ръководството на Националната агенция за данъчна администрация.
Този твърде кратък мандат на премиер обаче връща Унгуряну на политическата сцена, което ще му позволи да положи основите на едно ново политическо движение, което да го постави след години начело на държавата или отново начело на правителството, коментира агенцията.
Румънският президент Траян Бъсеску номинира тази вечер за премиер лидера на досегашната опозиция Виктор Понта, председател на Социалдемократическата партия.
Бъсеску съобщи на брифинг, че лидерът на социалдемократите е бил единствената кандидатура за премиерския пост, предложена на проведените тази вечер консултации с
политическите партии. Бъсеску изрази надежда новото правителство да бъде съставено бързо.
Понта трябва да формира своя кабинет и да представи управленската си програма до 10 дни.
По-рано днес три опозиционни партии - социалдемократите, националлибералите и консерваторите, формираха ново парламентарно мнозинство, а управляващата досега десноцентристка Демократично-либерална партия обяви, че минава в опозиция.
Вчера румънското правителство
разсекрети частично договорите с "Шеврон" за добив на шистов газ.
Медии и неправителствени организации критикуваха липсата на прозрачност във връзка със споразуменията.
На сайта на Националната агенция за минералните ресурси бяха публикувани споразуменията за трите периметъра в окръг Констанца, близо до границата с България.
Румънските вестници пишат днес, че заради техническа грешка главата за сумите, които ще инвестира "Шеврон" в Румъния, също е можело да се види на сайта. По-късно поверителността на информацията е била повишена и данните не са били достъпни.
"Журналул национал" посочва, че концесията в Добруджа е за 30 години, с опция за удължаване с още 15 години. Сместа от химикали във водата, с която са прави сондирането, остава тайна, посочва вестникът.
В случай че открие газ, "Шеврон" се задължава да плаща на румънската държава между 3,6% и 13,5 на сто от произведеното. "Шеврон" се задължава да постави общо осем сонди в трите периметъра в интервал от четири години след подписването на договора. Ако откритото количество е по-голямо от очакваното, "Шеврон" може да инсталира по осем сонди във всеки периметър.
В периметъра във Вама Веке, на границата с България американците искат да поставят четири сонди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!