Бившият гръцки транспортен министър от правителството на социалиста Костас Симитис - Тасос Манделис, призна, че е взел подкуп от 200 хил. германски марки от "Сименс", информират местните вестниците.
В замяна Манделис сложил подписа си под сделка на германската компания за изграждане на цифрови централи на телекома ОТЕ.
Получената сума
от 200 хил. германски марки той нарекъл "спонсорство" и обяснил,
че тя му била предложена през 1998 г.
Манделис направил това "цинично", според в. "Вима", признание пред анкетната парламентарна комисия, разследваща вихрещия се от години скандал за давани от "Сименс" подкупи на гръцки политици.
Вестникът
подчертава, че пред комисията бившият
министър
признал за три престъпления
във вреда на държавата, за които няма да бъде наказан, тъй като те са с изтекла давност, но подписите му стояли под сделки за 1,2 млрд. евро (на ОТЕ и на железните ОСЕ), които той е парафирал като президент на телекома ОТЕ и като транспортен министър.
"Манделис напусна парламента необезпокояван,
а след няколко дни ще се върне в Азербайджан, където работи през последните години като съветник на правителството", пише още вестникът.
Бившият министър потвърдил, че сумата от 200 хил. германски марки са му били преведени в банкова сметка в Швейцария под кодовото име A. ROKOS. Сметката била открита от неговия приятел и кум Йоргос Цунгранис.
Манделис заявил, че "спонсорството" от "Сименс" е било за предизборната му кампания, но в същото време отрече да е използвал парите за предизборни цели, тъй като по онова време вече бил събрал необходимата сума кампанията.
Преди това същият министър отричаше да е имал сметки в Швейцария.
Запитан от
комисията за втори депозит от 250 хил.
германски марки през 2000 г., Манделис
казал, че
"не знае кой е превел тези
пари"
и че "от десет години насам не е търсил кой го е направил".
Комисията е
изслушала и Йоргос Цунгранис. Според вестниците той направо го
"натопил" Манделис, като потвърдил, че той
е пряко замесен в тази афера.
Цунгранис признал, че бившият министър му разкрил, че 200-те хиляди марки, влезли в неговата сметка в Швейцария през ноември 1998 г., са били спонсорирани от "Сименс". За втория депозит през 2000 г. свидетелят отговорил, че "предполага, че и те са били от "Сименс".
Вестниците пишат
още, че в сметка на друга швейцарска
банка под името ROKOS са
били внесени 850
хил. марки,
но титулярът на сметката бил
неизвестен.
Гръцката прокуратура обаче
повдигна обвинения в пране на пари срещу Манделис
и му наложи забрана да напуска страната.
Няколко гръцки медии изказаха предположението, че бившият министър вече е напуснал страната.
В. "Катимерини" коментира, че бившият премиер Костас Симитис бил гневен след признанията на Манделис, тъй като за втори път негов близък сътрудник от тогавашния му кабинет открито признава, че е получил пари от "Сименс" за сметка на Социалистическата партия ПАСОК.В. "Врадини"
отбелязва, че след признанието на
Мандели, главната опозиционна партия
Нова демокрация предприела контраатака,
като разкритикувала партията на Папандреу
ПАСОК за това, че се явявала в качеството
на прокурор на обществения живот в
страната, обвинявайки всички за всичко.
Според консерваторите това е
втори
виден функционер на социалистите след
Теодорос Цукатос, взел пари от "Сименс".
Те смятат, че и двамата съвсем не са случайни, тъй като при управлението на партията ПАСОК са заемали възлови постове в центровете за взимане на решения.
В данъчната декларация на Манделис от 2004 г. е посочено, че притежава 26 имота с обща площ над 1 млн. кв. м, като най-големите се намират в Мегара, Кератеа и на остров Кефалоня. Вложенията на бившия министър заедно със съпругата му възлизат на над 85 500 евро, като Манделис е и акционер в ОТЕ с акции на стойност над 16 хил. евро, пише гръцкият вестник "Та неа".
През 2009 г. от "Сименс" признаха, че нейни висши служители са дали 1,3 млрд. евро подкупи за период от близо 10 г.
Компанията уреди сметките си с германските и американските власти, плащайки тежки финансови санкции.
Междувременно
гръцкото финансово министерство обяви,
че е
открило сред персонала си 70 нелегални милионери.
Тези служители са вписали в данъчните си декларации средни доходи от порядъка на 50 хил. евро на година.
При щателна проверка на властите обаче било установено, че те притежават недвижими имоти на стойност от 800 хил. евро до три и повече милиона евро.
Чиновниците са отстранени от работа, а срещу тях е заведено наказателно производство.
Борбата с корупцията и източването на средства от държавата се засили в Гърция, след като кабинетът Папандреу прие пакет от мащабни мерки за жестоки икономии, които да позволят да бъде намален държавният дефицит от 13,6% до по-малко от 3% от БВП на страната до 2014 г.
След като Гърция и нейната икономика бяха поставени под лупа от ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ), сега тези институции готвели да поставят свои постоянни надзорници в пет възлови министерства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!