Д вадесет и първи съд за тежки престъпления в Истанбул е наредил днес освобождаването на трима видни осъдени по делото срещу ултранационалистическата организация "Ергенекон", заподозряна за подготовка на преврат срещу правителството на Партията на справдилвостта и развитието - журналиста Тунджай Йозкан, предполагаемия ръководител на престъпна група Седат Пекер и полковника от резерва Левент Гьокташ, съобщава в."Хюриет дейли нюз".
Съдебното решението идва, след като съдът, гледащ делото "Ергенекон", отхвърли по-рано искането за освобождаване от затвора на 33-ма осъдени по делото, сред които и посочените трима.
Тринайсти съд за тежки престъпления в Истанбул, бивш съд със специални правомощия, постанови преди време, че продължаващото задържане в затвора на някои от осъдените по делото "Ергенекон", докато се води процес пред апелатива съдебна инстанция, е в съответствие с турското законодателство.
Сред подалите молби за освобождаване 33-ма осъдени бяха генералът от резерва Вели Кючюк, смятан за един от основните заподозрени по делото, проф.Ялчън Кючюк и бившият лидер на Работническата партия Догу Перинчек.
Съдилищата със специални правомощия бяха премахнати наскоро с нов закон, приет от парламента.
Вестник "Хюриет дейли нюз" припомня, че бившият началник на генералния щаб на турската армия ген.Илкер Башбуг, осъден заедно с много други турски военнослужещи на доживотен затвор през август 2013 г. заради ръководна роля в ултранационалистическата организация "Ергенекон", бе освободен миналата седмица от затвора, след като Конституционният съд постанови, че са били нарушени неговите права, тъй като мотивите за присъдата му не са били публикувани в срок до седем месеца след произнасянето й.
Башбуг заяви след освобождаването си, че очаква всички офицери, осъдени по делото, да бъдат освободени въз основа на същите основания. Истанбулският съд за тежки престъпления в Силиври е съдът, който гледа делото "Ергенекон" и той отговаряше за публикува мотивите за присъдата. Конституционният съд, сезиран от Башбуг, постанови, че заради забавянето на публикуването на мотивите, ищецът не е могъл да обжалва присъдата пред Върховния касационен съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!