Т урски съдилища постановиха освобождаването на над 30 души през изминалите два дни, съдени по делото срещу ултранационалистическата организация „Ергенекон“, съобщи турското англоезично издание „Хюриет дейли нюз“.
Организацията бе заподозряна за подготовката на преврат срещу правителството на „Партията на справедливостта и развитието“ (ПСР). През август 2013 г. съдът издаде 50 тежки присъди срещу нейни членове, 19 от които бяха за доживотен затвор. Процесът се водеше срещу 275 души. Оправдателните присъди бяха 21. Наложени бяха и тежки глоби.
Вчера съд в Истанбул нареди да бъдат освободени 17 души, сред които генералите от резерва Вели Кючюк и Хуршит Толон. Изданието уточнява, че Толон не е бил пуснат от затвора, тъй като се налага да остане зад решетките в рамките на разследването на убийствата на трима християнски мисионери в Малатия през 2006 г.
На 10 март съд в Истанбул нареди да бъдат освободени други 20 осъдени, сред които Хасан Ъгсъз, Шенер Еруйгун и лидерът на Работническата партия Догу Перинчек. Така за последните два дни
от затвора са пуснати общо над 30 души.
Съдът е наредил да бъде освободен и Алпарслан Аслан, съден като физически извършител на атентата срещу Държавния съвет в Турция през 2006 г., при който един човек бе убит, а трима – ранени.
Освобождаването на заподозрените стана възможно по силата на новоприет закон, който премахва съдилищата със специални правомощия и намалява на пет години максималния срок за задържане в ареста преди издаването на окончателна присъда.
Решението обаче предизвика противоречия около съдебните правомощия за освобождаването. Тринайсти съд за тежки престъпления в Истанбул, където се гледаше делото за „Ергенекон“, оспори правомощията на 21-и съд за тежки престъпления в Истанбул, който разреши пускането на заподозрените на свобода.
13-и съд за тежки престъпления в Истанбул смята също, че парламентът няма правото да премахва специалните съдилища и обяви, че вече е направил
постъпки пред Конституционния съд за анулиране на решението на парламента.
Според правосъдното министерство обаче съдът няма нито властта, нито задачата да внася жалба срещу закона пред Конституционния съд, посочва "Тудейс заман".
Разследването на „Ергенекон“ започнал, след като полицията откри експлозиви в къща в Истанбул през 2007 г. Смята се, че организацията е отговорна за някои убийства и атентати, както и че е подготвяла убийствата на редица известни хора, в това число на нобеловия лауреат Орхан Памук и някои кюрдски политици. Прокурорите обвиниха групата в заговор за създаване на хаос чрез бомбени атентати и покушения в цяла Турция, които да накарат турската армия да осъществи преврат срещу правителството на Ердоган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!