П ет ордена, които вдовицата на Тито Йованка Броз получила като майор от Югославската народна армия и носител на партизанско отличие, бяха откраднати от Къщата на цветята след погребението й, съобщи Танюг.
Програмният мениджър на Югославския исторически музей Катарина Живанович съобщи, че ордените са откраднати и в полицията е внесен наказателен иск.
"Заради разследването не мога да кажа кога са откраднати ордените, нито каквото и да е във връзка с това, освен че се обърнахме към полицията, която сега води разследване", каза Живанович.
От сръбското вътрешно министерство съобщиха на Танюг, че по още неустановен начин са откраднати пет ордена.
За изчезването им е съобщил директорът на музея. Кражбата е установена вчера.
Йованка Броз, която почина в Белград на 89-годишна възраст след спиране на сърцето, бе погребана миналата събота в Къщата на цветята, където е и гробът на Тито.
На погребението присъстваха членове на семейството, премиерът на Сърбия Ивица Дачич, вицепремиерът Расим Ляич, министри от Социалистическата партия на Сърбия и съпругата на сръбския президент Драгица Николич.
Пред "Къщата на цветята", в която е погребан и Йосип Броз Тито, се събра множество, което с ръкопляскания за последен път поздрави Йованка Броз, когато ковчегът бе внесен в мемориалния комплекс.
Според агенция Франс прес на погребението са присъствали над 4000 души.
"Днес ние не се сбогуваме само с Йованка Броз, ние се сбогуваме с ерата на Тито, заяви в речта си сръбският премиер Ивица Дачич. Днес си отива последната икона на бивша Югославия", каза тогава сръбският премиер, цитиран от Асошиейтед прес.
Макар да управляваше с твърда ръка, Тито запази тесни връзки със Запада и позволи на югославяните някои свободи като правото свободно да пътуват. Комунистическата държава гарантираше също сигурна работа и относителен просперитет на нейните граждани, за които преходът към пазарна икономика се оказа труднопоносим, отбелязва АП.
Йованка Броз се сражаваше в редиците на партизаните, водени от Тито, по време на Втората световна война и се омъжи за него през 1952 г.
В следващите две десетилетия тя съпровождаше Тито по време на много от международните му пътувания и на срещи с чуждестранни лидери и знаменитости, сред които британската кралска фамилия, американският президент Ричард Никсън и звезди от Холивуд, облечена в елегантни рокли и с отличителния си белег - прическа, стегната в кок, отбелязва АП.
Двойката започва да има проблеми и се разделя през седемдесетте годинини. След смъртта на Тито през 1980 г. Йованка бе обвинена в планиране на преврат и бе поставена под домашен арест. Тя живееше в изолация, докато югославската федерация от шест републики се разпадна в началото на деведесетте години в серии от етнически конфликти.
Правата на Йованка Броз бяха само частично възстанове след 2000 г. , когато продемократично сръбско правителство предприе мерки да подобри статута й, посочва АП. Време е да признаем, че сме извършили грях спрямо Йованка Броз, заяви сръбският премиер Ивица Дачич на погребението.
Тя бе жертва на политическа саморазправа и борба за власт, каза сръбският премиер. Дачич подчерта, че Йованка е била забранена, преследвана и изтрита, но едва към края на живота й справедливоста е започнала да се възстановява.
Когато преди няколко години й връчих паспорт и лична карта, тя ми каза, че никъде не пътува, но това за нея е доказателство, че съществува, заяви сръбският премиер.
Той посочи, че погребението на Йованка Броз е още едно прощаване с титовата епоха и спомен за борбата против фашизма и общия живот на югославските народи, от който мнозина днес се отричат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!