Управителят на Националната банка на Румъния Мугур Исъреску отправи днес послание към политическата класа, в което подчерта, че централната банка не може да плаща пенсии и заплати от резерва си.
"Националната банка не може да финансира директно бюджетния дефицит. Националната банка не може да покрива разходите на държавната администрация, независимо от това дали те са текущи, например плащането на пенсиите и заплатите", подчерта управителят.
Той посочи, че има ясни рестрикции относно използването на националния резерв в договорите, подписани с Европейския съюз.
Исъреску отбеляза, че дефицитът в бюджета на социалното осигуряване е от 3 млрд. евро, колкото целият златен резерв на Румъния.
"Централната банка не може да финансира този дефицит. Парите ще ни стигнат колкото да покрием този дефицит за една година, а после какво правим?, попита управителят на банката.
Преди два дни министърът на финансите Себастиан Владеску заяви, че
времето на плоския данък е изтекло
в новата икономическа ситуация. Румъния от шест години облага доходите с плосък данък от 16%.
Плоският данък няма да може повече да подкрепя бюджета, така че да продължава да се финансира образователният сектор, здравеопазването и пенсиите, заяви Владеску и изказа мнение, че от 1 януари 2011 г. Румъния трябва да премине отново към система за прогресивно облагане на доходите.
За да се насърчи потребление, министърът е на мнение, че от началото на идната година трябва да бъде намален данък добавена стойност, въпреки че само преди две седмици - 0т 1 юли, ДДС в Румъния бе повишен от 19 на 24%.
Владеску определи като икономическа грешка вдигането на ДДС от 1 юли. Според него вместо това е трябвало да бъдат обложени всички пенсии - позиция, която споделя и държавният глава Траян Бъсеску.
Откакто стана финансов министър Владеску настоява за облагане на всички пенсии и за данъци върху недвижимата собственост върху "реалната им стойност". Не може къща продадена за 2 млрд. евро, да бъде регистрирана с данъчна стойност от 200 хил. евро, казва той.
Румъния в момента е и сред страните с най-висока инфлация в ЕС - 4,3% годишно,
като по-висока е само инфлацията в Гърция - 5,2%, и в Унгария - 5%, по данни на Евростат.
Годишната инфлация в ЕС е 1,9% през юни, според обявените от Евростат данни в сряда. В България годишната инфлация през юни е 2,5%. Най-ниско равнище на годишната инфлация е отчетено в Ирландия (-2,5%), Латвия (-1,6%) и Холандия (0,2%).
Реалните доходи на румънците тази година ще спаднат с 10% и с още 0,8% през 2011 г., пише в. "Гъндул", като се позовава на данни от доклад на Ерсте банк. В някои региона на Румъния доходите на населението ще нараснат между 1 и 2,5%.
Причините за намаляване на доходите са увеличаването на безработицата и намаляването на някои социални придобивки, пише в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!