Комисията на ООН, наблюдаваща изпълнението на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените, призова Турция да сложи край на забраната за носене на ислямски забрадки на обществени места, съобщава в. "Заман".
Комисията е посочила това в доклад, подготвен след заседание миналия месец, посветено на Турция.
В документа се преценява, че забраната е дискриминация и се иска от Турция на следващо заседание да обяви мерките, които са взети за решаване на проблема.
На заседание в
Ню Йорк през втората половина на юли
турската делегация начело с държавния
министър, отговарящ за семейството и
жените - Селма Алие Каваф, е представила
официален доклад за състоянието на
правата на жените в страната. На
заседанието към турската делегация са
били
отправени остри критики
във връзка със забраната за носене на забрадки на обществени места, посочва турският сайт WorldBulletin.net.
Някои членове на комисията са задали въпроси за законовата основа на забраната. Делегацията е посочила, че няма закон, който забранява носенето на забрадки на обществени места, но има проблем "на практика".
WorldBulletin.net
припомня, че забраната за носене на
забрадки в университетите
датира от
80-те години,
но се прилага по-строго след февруари 1997 г., когато армията принуди първото турско ислямистко правителство на премиера Неджметтин Ербакан да подаде оставка.
Управляващата Партия на справедливостта и развитието се опита чрез конституционна поправка да премахне забраната и прокара решението през парламента, но конституционният съд го отхвърли през юни 2008 г.
Турските просветски среди, начело с военните, съдиите и преподавателите в университетите, смятат забрадката за символ на радикалния ислям.
В доклада на комисията на ООН се посочва, че Турция трябва незабавно да сложи край на всички дискриминационни практики по отношение на жени, носещи забрадки и решението на проблема не трябва да се отлага.
В доклада се отбелязва, че страната не се е съобразила с препоръките по този въпрос, отправени към нея на предишно заседание от 2005 г.
Комисията посочва, че Турция не е представила поискано от нея статистическо проучване за това колко жени не са получили право да продължат образованието си заради това, че носят забрадки.
Турция е подписала Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените през декември 1985 г. и я е ратифицирала през януари 1986 г., уточнява WorldBulletin.net.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!