Общото събрание на ООН прие резолюция за Косово, в която към Белград и Прищина се отправя призив за диалог, съобщи Франс прес.
В документа се изтъква готовността на ЕС да посредничи за преговори между Сърбия и Косово.
Самият диалог е фактор за мир, сигурност и стабилност в региона, се казва в декларацията.
Този диалог е в полза на развитието на сътрудничеството и за напредък по пътя към Европейския съюз и ще подобри живота на хората в двете страни, се изтъква още в текста.
Резолюцията бе приета без гласуване. В нея се обръща внимание на мнението, изразено през юли от Международния съд в Хага, че едностранното обявяване на независимост на Косово не нарушава никакви закони.
Приетият текст представлява компромис, постигнат по-рано тази седмица чрез преговори между ЕС и Сърбия.Под натиска на страните от ЕС, които наред със САЩ признават независимостта на Косово, Белград смекчи първоначалната си позиция и се отказа от изрази, с които осъжда отцепването на бившата област Косово и настоява за преговори за статута й.
Под заглавия "Резолюцията приета без гласуване", "От текста доволни и Белград, и Прищина", "Диалог между Белград и Прищина до края на годината" белградските вестници информират за приетата снощи от Общото събрание на ООН резолюция за Косово.
Вестник "Политика" отбелязва, че диалогът на Белград с представители на косовските албанци, който се предлага в общата резолюция на Сърбия и всички държави от Европейския съюз, би трябвало да започне до края на годината, но все още не се знае къде, кога и за какво ще се разговаря.
Това посочили неофициални дипломатически източници в Брюксел, според които е още рано за отговори.
Вестник "Вечерне новости" отбелязва, че текстът на резолюцията е бил подкрепен преди дискусията в ООН от всички членки на ЕС, което е отворило пътя да бъде приета единодушно, без гласуване.
Макар всички членки на ООН да застанаха зад документа, дискусията в Ню Йорк показа, че все още има дълбоки различия между страните, които не приемат косовската независимост, и тези, които я подкрепят, пише "Вечерне новости".
Вестникът посочва, че Сърбия ясно е заявила, че няма да се откаже от защита на държавната си цялост.
Заседанието, което бе насрочено за 21:00 часа сръбско време, закъсня повече от два и половина часа, вероятно заради опитите на Сърбия да предотврати присъствието на "ударната албанска тройка" - Хашим Тачи, Фатмир Сейдиу и Скендер Хисени, посочва "Вечерне новости".
След откриването на заседанието думата бе дадена на министъра на външните работи на Сърбия, който поиска обяснение защо в залата седят представители на Прищина, на което председателстващият Общото събрание, либиецът Али Трики, му отговори, че те са гости на делегациите на Германия, Франция, Италия, Великобритания и САЩ, посочва изданието.
Представяйки съгласуваната резолюция министър Йеремич заяви, че Сърбия не признава и няма да признае едностранно провъзгласената независимост на Косово, но иска диалог, който би довел до трайно решение на този проблем, пише в. "Вечерне новости".
България приветства приетата с консенсус резолюция,
се посочва в изявление на говорителя на Министерството на външните работи Весела Чернева.
Като съавтор на внесената от ЕС и Сърбия резолюция България е убедена, че се отварят нови възможности за европейската перспектива на региона. Приемането й с консенсус засилва това наше убеждение, се казва в изявлението.
Резолюцията изразява подкрепата на ООН за водещата роля на ЕС в предстоящия диалог между Белград и Прищина.
Постигнатото съгласие по текста на документа между държавите-съвносители е свидетелство, че сръбското държавно ръководство е направило избор в интерес на добросъседските отношения и европейската перспектива на страната си. Решението на Сърбия ще е от полза за целия регион.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!