Двайсетгодишен младеж е бил убит от такси, което се е врязало в група демонстранти на булевард в Истанбул по време на антиправителствен протест, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на Турския лекарски съюз.
Сблъсъци имаше през нощта и рано сутринта в различни градове на страната. След обяд в Анкара полицията отново използва сълзотворен газ срещу протестиращите, когато около 1000 демонстранти, предимно млади хора, се придвижваха напред към централния площад "Къзълай".
Това е първият официално потвърден смъртен случай от началото на протестите в Турция през миналата седмица.
Говорителят на съюза Хюсеин Демирдюзен каза, че освен загиналия Мехмет Айвалъташ при инцидента са ранени четирима други граждани, единият от които тежко.
Във връзка с продължаващите протести Българското генерално консулство в Истанбул препоръчва на българските граждани, посещаващи града, да избягват района на площад "Таксим", централните части на кварталите "Бешикташ" и "Бейолу", както и местата, където се струпват много хора, съобщиха от Министерството на външните работи. Към момента в Генералното консулство в Истанбул няма информация за пострадали български граждани по време на сблъсъците.
Междувременно турският премиер Реджеп Тайип
Ердоган призова към
спокойствие
и каза, че хората не трябва да бъдат провокирани от демонстрации, които са били организирани от "ектремистки елементи", предаде Ройтерс.
Бъдете спокойни, намалете напрежението, всичко това ще премине, каза Ердоган на пресконференция, състояла се по-рано през деня в Истанбул, преди премиерът да замине на официално посещение в Мароко.
Сблъсъците на демонстрантите с полицията в Турция са провокирани от онези, които не са успели да победят управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на избори, заяви още Ердоган, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Всички тези акции са подготвени от екстремистки кръгове,
с които е тясно свързана опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП), която има активна роля в случая. Това вече няма никакво отношение към проблема в парка "Гези". Онези, които не успяха да ни победят на изборите, прибягват към тези мерки, каза турският премиер.
Фактът, че поддръжниците на ПСР се увеличиха на трите парламентарни избори и че партията спечели два референдума показва как народът приема ПСР, добави Ердоган, цитиран от Ройтерс.
Според него изсичането на дървета в парка "Гези" е бил само "фитилът" за протестите в Турция, посочва ИТАР-ТАСС. "И каква е връзка на Анкара или Измир с парка в Истанбул? Всичко това се организира от екстремистки кръгове, а нашият народ има право да организира митинги. Добре известни са местата в Истанбул, където това може да се направи, а ние от своя страна ще осигурим всички необходими мерки за сигурност", каза Ердоган.
Той съобщи, че
по време на протестите са били ранени
около 160 полицаи и 60 граждани.
Премиерът отбеляза, че демонстрантите в Истанбул са искали да бъде премахната охраната, блокирала достъпа до офиса на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
"Хвърляха камъни по сградата. И какво, ние трябва да премахнем охраната и тогава кой ще защитава офиса? Не, ще окажем съпротива на това искане. Необходимо е хората да се откажат от протестите. Трябва да си припомним тъжните уроци от миналото", добави Ердоган.
Турският президент Абдуллах Гюл пък заяви, че мирните демонстрации са част от демокрацията, предаде агенция Ройтерс. В коментар пред журналисти Гюл призова хората да останат спокойни и каза, че "нужните послания" от протестите са били разбрани. Турският президент допълни, че не трябва да се позволява участие на нелегални групи.
Демонстрациите през последните няколко дни в Турция набраха сила от гнева, предизвикан от действията на полицията срещу мирен екопротест на истанбулския площад "Таксим" и се разпространиха в други турски градове. Правителството обяви, че над 1700 души са задържани по време на протестите. Според правозащитни организации и синдикати на лекари над 1000 души са ранени в Истанбул и най-малко 700 - в Анкара. Тези цифри не бяха потвърдени от властите.
Демонстрантите са недоволни и от
недостатъчното според тях отразяване
от турските медии на антиправителственото протестно движение.
В Истанбул днес около 3000 души се събраха централата на медийната група "Догуш холдинг", която е собственик на новинарския телевизионен канал НТВ, и скандираха "Продажна преса!", "Не искаме подчинена преса".
Вестниците и телевизиите в Турция в голяма степен са контролирани от холдинги, които се смята, че са приближени до ислямо-консервативното правителство, дошло на власт през 2002 г. Само няколко вестника и телевизии демонстрират открито своята независимост или дори политическата си съпротива срещу властта, но са подложени на политически и финансов натиск от нейна страна, според организации за защита на печата.
Конфедерацията на синдикатите на държавните служители в Турция (КЕСК)
обяви, че ще организира
предупредителна стачка
на 4 и 5 юни в знак на протест срещу използването на сила за потушаване на антиправителствените протести, предаде Ройтерс.
Държавният тероризъм, приложен срещу масови протести в цялата страна, показа още веднъж враждебността към демокрация на правителството на Партията на справедливостта и развитието, се посочва в съобщение на лявата конфедерация КЕСК, която има около 240 хил. членове в 11 синдиката.
В Гърция въоръжените сили са в състояние на повишена готовност заради взривоопасната обстановка в Турция, съобщава в. "Елада аврио". Изданието изтъква, че армията е нащрек и заради опасения, изказвани от министерството на отбраната относно вероятността кризата в Турция да ескалира и да се пренесе в Егейско море.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!