С посещението си в Турция съвсем в началото на своя мандат американският президент Барак Обама създава възможност да извлече максимална полза от ролята на Анкара в Близкия Изток, пише днес Алистър Лайън от Ройтерс.
Турция, понякога труден натовски съюзник, не разполага с чудотворни решения, но може да помогне на Съединените щати в конфликтите, простиращи се от Израел до Афганистан - през Сирия,Ирак и Иран - и от Кипър до Кавказ.
Посещението на Обама от 5 до 7 април е оценка за постиженията на Турция, за икономическата й мощ и ненадминатите дипломатически контакти.
"Това е символична част от публична дипломация във време може би не на криза, но на голяма несигурност в американско-турските отношения", казва Филип Робинс, експерт за
Близкия изток в университета в Оксфорд. Турция няма да бъде мястото за обещаната голяма реч на Обама в мюсюлманска столица, но Лорънс Корб, високопоставен представител на Центъра за американски напредък казва, че посещението все пак е начин на изтъкване на посланието на президента за сближаване с ислямския свят.
Обама може да отключи благоразположението, създадено от бившия американски президент Бил Клинтън, когато той посети Турция през 1999 г., но рискува и да го изгуби напълно, ако използва думата геноцид, за да опише съдбата на арменците в Османската империя през 1915.
"Когато ПКК е под контрол в Ирак, а американците най-малкото не се конфронтират с Иран, както е в момента, арменският въпрос остава най-деликатен", казва Робинс.
В предизборната си кампания Обама обеща да определи убийствата на арменци като геноцид, а в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ вече бе внесена резолюция по този въпрос.
Подобна резолюция бе одобрена преди две години в комисия на Сената, но оттеглена впоследствие, след като Турция я осъди като "оскърбителна" и намекна, че ще спре логистичната си подкрепа за САЩ във войната в Ирак.
Турция приема, че много арменци са били убити от османските турци по време на Първата световна война, но отрича, че 1,5 милиона са загинали в резултат на системен геноцид.
За ирония, Турция и Армения са може би възможно най-близо до нормализиране на отношенията си. Йомер Ташпънар от института "Брукингс" смята, че ускоряването на този процес може да облекчи дилемата на Обама.
"Това е точното нещо, от което има нужда президентът Обама", написа той, настоявайки управляващата партия на Турция да прояви "далновидно държавническо изкуство".
Ако с арменския въпрос се действа умело, Обама има всички предпоставки да спечели от съживяването на американско-турските връзки, особено в отношенията с държави
като Иран и Сирия. Той вече изпрати държавния секретар Хилари Клинтън и
президентския пратеник за Близкия изток Джордж Мичъл на посещение в Анкара.
"Турция играе главна роля в този район", казва Карим Макдиси от Американския университет в Бейрут. "Ако се поеме този път на сътрудничество и диалог, държавите, които са отворени като Турция, ще са тези, с които искате да разговаряте".
Турция, някога в неловки отношения с много от съседите си, сега има връзки, които изглаждат проблеми в Близкия изток и по-далеч.
"Кой друг може да отиде в Москва и Тбилиси, до Техеран и Тел Авив? Кой друг може да говори с Хамас в Дамаск, както и с египтяните и на всичкото отгоре да има добри
отношения със Саудитска Арабия?", пита Хю Поуп, анализатор на Международната кризисна група.
Американско-турските отношения пострадаха сериозно през 2003 г., когато Анкара се противопостави на инвазията в Ирак, а социологическите проучвания показват, че повечето турци все още са враждебно настроени към Вашингтон, но администрацията на
бившия президент Джордж Буш започна да възстановява щетите пет години по-късно.
"Съединените щати сега си сътрудничат с Турция за Ирак и това има изумителни резултати", казва Поуп, подчертавайки, че от няколко месеца не е имало сериозни сблъсъци между турските сили и кюрдските бунтовници от ПКК, които имат бази в Северен Ирак.
Турция, от съществено значение като логистичен център за американските сили за операции в Афганистан и Ирак, има собствени съществено важни интереси в регионалната сигурност.
"Широтата на връзките и ангажираността на Турция е огромна", каза западен високопоставен представител в Анкара, давайки за пример посредничеството между Сирия и Израел. "Съединените щати работят много тясно в обмяната на информация за ПКК и съдействат на контактите между Турция и кюрдското правителство в Северен Ирак".
Президентът Абдуллах Гюл тази седмица стана първият турски държавен глава, посетил Ирак от повече от 30 години. Той спечели критиките на ираксия президент Джалал Талабани за ПКК и даде знак, че Турция все повече приема автономията, която имат
иракските кюрди.
Стивън Фланаган от Центъра за стратегически и международни проучвания във Вашингтон казва, че САЩ приветстват заявената от Турция готовност да играе по-голяма
роля в централна Азия и да помага повече в Афганистан, където страната има повече от 800 души, които не участват в бойни операции.
"Турция желае също да чуе повече за плановете на САЩ за изтегляне от Ирак", казва той.
Турция заяви този месец, че ще обмисли посредничество между Иран и Съединените щати, въпреки че иранският президент Махмуд Ахмадинеджад по-късно каза, че няма
нужда от това.
В контекста на динамиката в американско-иранските отношения след като предложението на Обама за по-добри отношения миналата седмица предизвика иранско искане за промени в американската политика, Вашингтон цени високо мнението на Турция
за съседката й.
"Преди президентът да предприеме каквито и да е стъпки в
Иран, той иска да получи мнението на турците", казва западният
високопоставен представител в Анкара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!