Георгиос Папандреу обяви състава на новото си правителство, което днес положи клетва.
Папандреу, чиято социалистическа партия ПАСОК спечели предсрочните парламентарни избори в неделя, ще поеме и поста на външен министър. Папандреу е бил министър на външните работи в кабинета на Костас Симитис.
Новото правителство е съставено от близкото обкръжение на Папандреу и включва вицепремир и много жени на министерски постове.
Екипът е от 14 министерства с 22 зам.-министри. От общо 36 министри и зам.- министри, 24 участват за първи път в правителството, а само 12 са с предишно участие в кабинети на социалистите.
В правителството има девет жени, пет от които са министри, а четири - зам.- министри.
В екипа са включени петима министри, които не са депутати.
Съставът на новото гръцко правителство:
вицепремиер - Теодорос Пангалос
министър на вътрешните работи, децентрализацията и електронното управление - Янис Рагусис
министър на външните работи - Георгиос Папандреу
министър на финансите - Георгиос Папаконстантину
министър на националната отбрлана - Евангелос Венизелос
министър на икономиката, конкурентноспособността и морския флот - г-жа Лука Кацели
миинистър на околната среда, енергетиката и климатичните промени - г-жа Тина Бирбили
министър на образованието, обучението и религиите- г-жа Анна Диамандопулу
министър на инфраструктурата, транспорта и комуникационните мрежи - Димитрис Репас
министър на труда и социалното осигуряване - Андреас Ловердос министър на здравеопазването и социалната солидарност - г-жа Мирилиза Ксеноянакопулу
министър на аграрното развитие и храните - г-жа Катерина Бадзели
министър на правосъдието, прозрачността и човешките права - Харис Кастанидис
министър за защита на гражданина - Михалис Хрисохоидис
министър на културата и туризма - Павлос Геруланос
държавен министър при премиера - Харис Папукис.
Премиер Папандреу заяви днес, че
модернизирането на администрацията и борбата с корупцията ще бъдат приоритети
на новото правителство.
На днешното първо заседание на новия кабинет Папандреу изтъкна, че правителството ще работи за налагане на прозрачност в държавните структури и защита на интересите на гражданите.
Главната ни цел е да възстановим авторитета на институциите, да се справим с клиентелизма и корупцията, и да повишим ефективността на държавния сектор, посочи той.
Папандреу допълни, че при предишното управление на дясноцентристката партия Нова демокрация липсата на прозрачност и корупцията са достигнали "пандемични размери".
С акцент върху икономиката
ще бъдат действията на новото гръцко правителство, коментира Ройтерс.
С такава цел премиерът е отделил министерството на финансите и това на икономиката, като първото е поверил на човек от по-новото поколение с международен опит Георгиос Папаконстантину, а второто - на опитния кадър от старата гвардия на партията ПАСОК г-жа Лука Кацели.
Задачата на новия гръцки премиер е много трудна, пише в уводна статия в. "Файнаншъл таймс". Борбата с данъчните длъжници е крайно необходима, но не и достатъчна.
Папандреу трябва да замрази назначенията в държавния сектор, да се пребори с корупцията (особено в здравоеопазването и отбраната) да наложи строг контрол върху бюджетите на министерствата, да увеличи постъпленията и да деполитизира механизмите в управлението на държавата.
Според вестника по-благоприятни са нещата във външната политика, където Папандреу се очаква да се опита да окаже натиск върху кипърското правителство, за да приеме интеграцията на острова при условия, приемливи за кипърската турска общност.
Битката за името на Македония може сега да отслабне
Папандреу е по-близо до скандинавския тип социалдемокрация, отколкото до гръцкия национализъм.
Той вярва, например, в консенсусното управление, което отсъства в разпокъсаната гръцка политика, и трябва да успее там, където неговите предшественици са се провалили, смята в. "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!