С лед близо двайсет години прекъсване, днес отново тръгна влак от Белград за Косовска Митровица в Северно Косов.

По инициатива на сръбската правителствена канцелария за Косово сръбските железници пускат пробна линия, чийто първи влак пътува днес, а следващият - на 20 януари.

Влаковете ще се движат до 26 февруари, след което ще бъде решено дали дали тази линия ще стане постоянна.

Връзката между Белград и Косовска Митровица ще бъде продължение на съществуващата линия Кралево-Косовска Митровица.

Пътниците ще бъдат превозвани от нов дизелов мотрисен влак, купен с кредит от Русия, предназначен за модернизация на сръбските железници. В купетата на влака ще има снимки на сръбското културно наследство в Косово.

От железниците казват, че канцеларията за Косово ще поеме част от разходите за превоз на пътници по тази линия. От интереса на пътниците и съотношението между разходите и приходите в пробния период ще зависи дали линията ще стане редовна.

Прищина обаче, смята усилията на Сърбия да установи железопътна връзка между двете страни за провокация и агресивно нарушение на суверенитета на Косово, съобщи Асошиейтед прес.

Косовският държавен министър Едита Тахири призова Европейския съюз и международната общност да спрат Сърбия, която, както се изрази, "се превръща в заплаха за мира и стабилността в региона".

Директорът на канцеларията за Косово към сръбското правителство Марко Джурич обаче заяви пред журналисти, че влакът не може по никакъв начин да бъде провокация за Прищина, тъй като е украсен със световно културно наследство, което е в списъка на ЮНЕСКО.

Джурич каза, че евентуално спиране на влака при влизане в Косово би представлявало нарушаване на човешките права.

Той изтъкна, че става дума за един вид "движеща се изложба", която е дело на световно известния автор Андрей Василевич.

По-късно сръбският премиер Александар Вучич предупреди косовските албанци, че страната му няма да им позволи да нападат сърби в Косово.

„Няма да позволи никому да напада сърбите, уведомяваме за това Европа и целия свят. Мирът е в интерес на всички, призовавам да не се разрушава това, което толкова дълго градихме“, заяви Вучич на спешно заседание на Съвета за сигурност.

Заседанието бе посветено на заплахите от страна на косовската полиция да нападне влак от Сърбия, който за пръв път от 17 години се отправи от Белград за Косовска Митровица.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., но Сърбия не я признава.

Независимо от преговорите с посредничеството на ЕС за нормализиране на връзките между Белград и Прищина, отношенията между двете страни са обтегнати след задържането във Франция на бившия косовски премиер Рамуш Харадинай по сръбска заповед за арест.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар в трафопост спря тока в Куклен

Пожар в трафопост спря тока в Куклен

България Преди 10 минути

Електричеството в целия град е било спряно за около 40 мин

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Свят Преди 46 минути

Зеленски: Вярваме в мира, борим се за него и работим, за да го постигнем

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Любопитно Преди 4 часа

Това съобщи самата тя

Ердоган с предупреждение за Нова година

Ердоган с предупреждение за Нова година

Свят Преди 4 часа

В новогодишното си послание Ердоган посочи, че Турция наблюдава отблизо нарастващите провокации и заплахи

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Свят Преди 4 часа

Президентът на Русия отправи новогодишно обръщение

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Свят Преди 5 часа

Операцията по поставяне на катетър е продължила близо три часа поради възникнали усложнения

,

Мъж пострада при пожар в Смолян

България Преди 6 часа

Той е с 10-15% изгаряния и е обгазен

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

България Преди 6 часа

Носителите на „Оскар“ Робърт Редфорд, Даян Кийтън и Джийн Хекман бяха сред звездите, които светът загуби през 2025 г., заедно с музикални легенди, включително съоснователя на Beach Boys Брайън Уилсън; пионера на нео-соула Д'Анджело; и легендата на хеви метъла Ози Озбърн

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

Свят Преди 6 часа

НПО имаха срок до 31 декември да се регистрират съгласно новата рамка, която според Израел има за цел да спре „враждебни участници или поддръжници на тероризма“ в палестинските територии

,

Китай съобщи за „успешното приключване“ на ученията край Тайван

Свят Преди 6 часа

Военните ще продължат тренировките „решително да попречат на опитите за „тайванска независимост“ на сепаратистите и за външна намеса“

.

Специално дрон шоу над София за влизането в еврозоната

България Преди 7 часа

За него съобщиха от Министерството на финансите

,

Kралица Камила разказа как е била нападната във влак от мъж, когато били тийнейджърка

Свят Преди 7 часа

78-годишната Камила от много години се застъпва за благотворителни организации и каузи, които се борят за прекратяване на сексуалното и домашното насилие

.

Къде вече посрещнаха 2026 година

Любопитно Преди 7 часа

Как държавите по света празнуват Нова година

,

Първи арести бяха извършени на протестите в Иран

Свят Преди 7 часа

Протестите започнаха в неделя в няколко бизнес района на Техеран, предизвикани от продължаващата икономическа криза и неспособността на правителството да контролира бързия срив на националната валута

От пищни церемонии до тайни тържества – звездните сватби, които белязаха 2025 г.

От пищни церемонии до тайни тържества – звездните сватби, които белязаха 2025 г.

Любопитно Преди 7 часа

Някои знаменитости избраха екстравагантността, докато други планираха тайни сватби; така или иначе, тези 10 знаменити двойки намериха своята вечна любов