Н ово бедствие заплашва Западните Балкани, докато спасителните екипи се борят с наводненията и евакуират населението – тоновете трупове на удавени животни, които представляват опасност за здравето, предаде АП.
Очевидци разказват, че водите в някои райони са се повишили за часове, заливайки дворове и къщи, и в много случаи фермерите не са имали време да пуснат животните, за да се опитат сами да се спасят с плуване. Ферма близо до северния босненски град Шамац съобщи, че е изгубила 450 от петстотинте си крави.
„Има тонове умрели животни, които трябва да ликвидираме“,
каза сръбският премиер Александър Вучич на заседание на правителството днес. Сръбската ветеринарна инспекция съобщи, че досега в страната са унищожени 140 т трупове на животни, като предупреди гражданите да не се наемат сами да се справят с този проблем, а да чакат ветеринарните екипи, които извозват труповете със специални коли до екарисажите и извършват дезинфекция на терена, предаде Танюг.
По молба на босненските власти Сърбия се е съгласила да приеме за изгаряне и животински трупове от Босна и Херцеговина. Макар че законът забранява вноса на трупове на животни, които се смятат за отпадък първа категория, правителството е одобрило приемането им заради извънредната ситуация в региона, която създава опасност както за Босна и Херцеговина, така и за съседна Сърбия.
Огромните количества валежи и непрекъснатата влажност на листата и другите части на растенията пък създават
опасност от развитие на различни болести по растенията,
които могат да се разраснат до епидемии, предупредиха агрометеоролозите. Допълнителен риск създава и обстоятелството, че в момента няма достъп до засегнатите земеделски площи за прилагане на мерки за растителна защита. Застрашени са всички видове културни растения, особено плодните дървета.
Сръбското министерство на земеделието предупреди селските стопани да не берат плодове и да не ги използват за ядене, докато водите от наводненията не се оттеглят напълно. Министерството препоръча да не се използват и храни от хамбари, които са били в контакт с водите, заради опасност от бактериологично и химическо замърсяване.
Сърбия и Босна и Херцеговина призоваха за международна помощ, като изтъкнаха, че щетите от наводненията вероятно ще се измерват в милиарди. И двете страни все още не са се възстановили напълно от войните през 90-те години, които отнеха живота на около 100 хил. души и оставиха милиони хора без дом, посочва АП.
Междувременно Танюг съобщи, че
цял хълм се свлича към сръбския град Мали Зворник на границата с босненската Република Сръбска
и заплашва да се стовари в коритото на река Дрина. Кметът на града Драган Богичевич съобщи, че според общи оценки около 4 млн куб. м земна маса се движи към коритото на реката. Свлачището вече е разделило града на две половини и движението по автомагистралата, преминаваща оттам, е спряно. Жителите на Мали Зворник са принудени да преминават пеша на територията на Република Сръбска и оттам с автобуси да пресичат река Дрина, за да се прехвърлят в другата половина на града.
Местните власти се опасяват, че свлачището може да запречи коритото на Дрина и да предизвика нови наводнения.
Кметът на Белград – Синиша Мали, каза, че
сръбската столица е готова за прииждащите вълни на Дунав и Сава.
Около 200 общински служители и 500 доброволци са изградили насип с дължина 650 м и височина 1,2 м по течението на Дунав в Земун и според кмета той ще защити града и от най-високото потенциално ниво на реката.
Мали каза още, че през последните дни са издигнати около 5,5 километра насипи, използвани са около 350 хиляди чувала с пясък, а още 50 хиляди чувала са напълнени и готови да бъдат използвани при нужда.
В момента нивото на реката е 610 см, като се очаква на 23 май да достигне 690 см, каза кметът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!