Мустафа Акънджъ бе избран за „президент“ на Севернокипърската турска република (СКТР, призната само от Анкара), едва в неделя, но вече успя да влезе в словесна война с президента на Турция – Реджеп Таийп Ердоган.
Повод за напрежението между двамата станаха различията им около естеството на отношенията между Турция и Северен Кипър.
Акънджъ повтори позицията си, че статутът на двустранните отношения трябва да се промени.
„Би следвало това да бъде връзка между братя, а не между майка и дете“,
заяви той.
Запитан дали одобрява изказването на новия кипърски турски лидер, Ердоган коментира, че
Акънджъ „трябва да се чуе какво говори“.
„Ние не можем да гледаме на Кипър от ъгъла, от който те го правят. СКТР е нашето малко. Както майката гледа своето малко, така и ние ще продължим. Трябва да се внимава“, заяви Ердоган, преди да отпътува на двудневно официално посещение в Кувейт, предаде турската частна телевизия НТВ.
Турският президент получи незабавен отговор на своите думи от Северен Кипър. „Кипърският турски народ ще продължи да пази в сърцето си обичта към майката родина, но е
дошъл моментът да се спаси от пеленачеството и да запълзи“,
заяви Акънджъ, умерен ляв политик, който обяви за своя мисия намирането на решение на кипърския проблем. Акънджъ изтъкна, че е бил избран за президент от кипърския турски народ и запита: „Не иска ли Турция малкото ѝ да порасне? Завинаги ли трябва да останем бебе?“.
Кипърският турски президент подчерта, че стои зад думите си, които „не само са били чути от ушите му, но и изречени от съвестта, сърцето и ума“ му, съобщава „Хюриет дейли нюз“.
„Акънджъ се изправи срещу Ердоган“, коментира кипърският в. „Алития“. Вестникът отбелязва, че
„войната“ и кризата в отношенията между Турция и СКТР са приключили след телефонен разговор между двамата.
В. „Харавги“ определя поведението на Акънджъ като предприет от него „опит за еманципиране“ от Турция.
Остров Кипър е разделен на две части откакто през 1974 г. Турция нахлу и завзе една трета от територията му в отговор на преврат, целящ да присъедини острова към Гърция. Създадената пред 1983 г. СКТР е подложена на международни санкции и е призната единствено от Анкара, която осигурява една трета от бюджета ѝ.
Акънджъ обеща да работи за споразумение за обединение на Кипър. Днес стана ясно, че той ще се срещне с кипърския президент Никос Анастасиадис на 2 май в опит да дадат тласък на изпадналите в безизходица мирни преговори на острова. Говорителят на кипърското правителство Никос Христодулидис заяви също, че кипърската гръцка общност е готова да обяви „едностранни мерки за изграждане на доверие“ спрямо кипърските турци.
Мирните преговори между двете общности бяха прекъснати през октомври и срещата в събота ще бъде първият път, когато лидерите ще се срещнат, от септември 2014 г. насам.
Христодулидис не съобщи подробности за мерките, които международно признатата Република Кипър се готви да обяви за изграждане на доверие между двете общности. Една от възможните мерки, за които усилено се говори в страната, е кипърската гръцка армия да предостави карти на 28-те минни полета, създадени преди войната през 1974 г., които сега са част от територията, контролирана от СКТР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!