Н ов скандал, този път с предполагаеми подслушвания на хиляди турски граждани, сред които и премиерът Реджеп Тайип Ердоган, разтресе Турция.
За отговорна за подслушванията се води т. нар. „паралелна държава“.
Вчера в. „Стар“ и проправителственият в. „Йени шафак“ разпространиха твърденията, че 7000 турски граждани са били подслушвани през последните три години от членовете на т. нар. „паралелна държава“, която се смята, че се ръководи от базирания в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен.
Според публикациите масовото подслушване е започнало след разследване, предприето от прокурор със специални пълномощия през 2011 г., насочено срещу петима души, включително Ердоган. Обхватът на подслушванията първоначално е стигал до близкото обкръжение на Ердоган, като е включвал неговия пръв политически съветник Ялчън Акдоган, съветника му по печата Лютфуллах Гьокташ и Ефкан Ала, бившия секретар на министерския съвет, който бе назначен за министър на вътрешните работи след избухването на корупционния скандал на 17 декември 2013 г. В списъка на подслушваните е бил и ръководителят на Националната разузнавателна организация Хакан Фидан.
Списъкът постепенно е бил разширяван,
специално след протестите за парка „Гези“ миналото лято и разследването за корупция, предприето на 17 декември, се твърди в публикациите. Сред подслушваните са били министърът на енергетиката Танер Йълдъз, ръководни представители на Партията на справедливостта и развитието, на Народнорепубликанската партия, генералният директор на турските авиолинии Темел Котил, председателят на хуманитарната фондация „Човешки права и свободи“ Бюлент Йълдъръм, широк кръг журналисти.
Подслушванията били обосновани с мотива, че
лицата са членове на предполагаемата „терористична организация „Селям“,
се твърди в публикациите. Класифицираната информация за тях била открита в бюрото на истанбулския държавен прокурор от новите прокурори, които бяха назначени след масовите чистки в съдебната система, пишат в. „Стар“ и в. „Йени шафак“.
Турският вицепремиер Бюлент Арънч заяви, че въпросът за телефонни подслушвания от „паралелната държава“, се
разследва.
Той добави, че доколкото е станало известно, това е развитие, будещо голямо съжаление.
Прокурорът Адем Йозджан, който отговаря за разследването на въпросната организация, пък опроверга твърденията на "Стар" и "Йени шафак". Той отрече информациите, че в рамките на разследването са били подслушвани телефоните или са били следени хиляди политици, журналисти, представители на граждански организации и на деловите среди.
Вчера колегия на Висшия съвет на съдиите и прокурорите обяви, че ще разгледа твърденията за масовите подслушвания. Колегията ще вземе решение дали да започне проверка на прокурорите и съдиите, подписали решение за подслушването.
Прокурор Аднан Чимен, чието име бе споменато в публикациите за подслушването, опроверга твърденията и заяви, че няма информация за списък с подслушвани лица. Той посочи, че към него не е било отправяно искане за подслушване, в което да са фигурирали имената на премиера и на негови приближени, и той не е отправял подобно искане към съда. Въпреки това обаче Висшият съвет на съдиите и прокурорите взе решение за проверка на твърденията.
Турските вестници пишат днес за изключително напрегнати часове в Анкара вчера след разпространяването на информацията за подслушванията.
В информация под заглавие „Основната цел в историческия скандал за подслушването е бил Ердоган“ вестник „Стар“ пише, че
целта е правителството да подаде оставка.
В информация под заглавие „Извънредно заседание на Народнорепубликанската партия. НРП иска правителството да подаде оставка“ в. „Миллиет“ съобщава, че основната опозиционна партия е организирала извънредно заседание.
Твърденията се появиха в момент, когато в интернет изтекоха и редица
записи на телефонни разговори на Ердоган
с представители на медиите и на деловите среди. Това накара Партия на справедливостта и развитието да втвърди позицията си срещу движението на Гюлен, обвинявано от управляващите, че е организирало разследванията за корупция и разпространяването на записите. След избухването на корупционния скандал Ердоган многократно определя движението на Гюлен, което има последователи в полицията и съдебната система, като „паралелна държава“.
Турските издания разказват, че на аудиозаписите се чува как на 17 декември миналата година човек, който вероятно е Ердоган, казва на сина си Билял, че е необходимо
да се избавят от крупни суми пари.
Съдейки по записите, лицето, представено като турския премиер, моли събеседника си да изнесе от дома си 30 млн. евро и те да бъдат разпределени на равни суми между други роднини. В информация под заглавие „Канцеларията на премиера отрича твърденията за записи на телефонни разговори“ в. „Хюриет“ информира, че офисът на Ердоган е окачествил като фалшифицирани аудиозаписите, разпространени във видеопортала „Ютюб“. Разпространените в интернет записи на телефонен разговор, за който се твърди, че е бил проведен между премиера Реджеп Тайип Ердоган и сина му Билял Ердоган, са напълно недостоверни, това е неморален монтаж. Онези, които са създали този мръсен заговор срещу премиера на Турция, ще бъдат подведени под отговорност в съответствие със закона, посочиха от канцеларията на Ердоган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!