В ъв всяка криза има и печеливши: в случая с турската лира това са туристите. Почивката в курортите в Турция тази година излиза доста изгодно - заради обезценяването на местната валута. През месец юли например цените на стаите в пансион започват от 5 евро, а стаите в хотели пет звезди - от 69 евро. За туристите с евро в джобовете храната в ресторантите, входовете за различни забележителности и билетите за спортни атракции са повече от изгодни, пише "Дойче веле" (Deutsche Welle).
Този ход на Ердоган може да промени съдбата на Турция
Ердоган обяви победа на референдума, лирата падна
Турската лира се срина след коментар на Ердоган
За много турци обаче обезценяването на лирата е сериозен проблем. Той създава главоболие и на президента Реджеп Ердоган, който се надява да бъде преизбран и да спечели пълно мнозинство в парламента на изборите на 24 юни. Самият той поиска от турците да не обменят парите си в чужди валути, а тези "криещи долари и евро под възглавниците си", да ги инвестират в турски лири - вижте във видеото.
ВИЖТЕ ИКОНОМИКАТА НА ТУРЦИЯ В СНИМКИ
От началото на 2018 насам турската валута е загубила над 20% от стойността си спрямо долара и еврото, което вече струва над 5,5 лири.
В турски лири почти всичко излиза по-скъпо и почти всеки е засегнат. Цените на вносните стоки силно се повишават, а това засяга много области на живота. Турция има голям дефицит на търговския баланс, т.е. тя внася много повече, отколкото изнася. За да си купи хранителни продукти, средният турски гражданин вече трябва да се бръкне доста по-дълбоко в джоба - поради високата инфлация от над 10%. При това както за вносни, така и за местни хранителни продукти.
В пекарните на Истанбул един геврек със сусам например до неотдавна струваше лира, а сега вече е лира и половина. По отношение на бензина правителството напасва данъците, защото не иска цените да експлодират точно преди парламентарните избори на 24 юни. Така недоволството на гражданите може да бъде донякъде овладяно, само че приходите на държавната хазна намаляват.
Фирмите в Турция, които произвеждат главно за износ, извличат печалби от кризата на лирата. Само че онези компании, които са натрупали дългове в долари или евро, но правят сделките си с турска валута, се оказват губещи. Пресметнато в лири, размерът на дълговете им само за няколко години се е удвоил, а лихвите постоянно се повишават. Големите фирми вече не могат да обслужват кредитите си в долари и им се налага да търсят рефинансиране.
Миналата сряда, въпреки позицията на Ердоган срещу подобен ход, Централната бака на Турция вдигна основния си лихвен процент с 3 пункта, до 16,5%. Това обаче само забави, но не спря обезценяването на лирата.
Миналата седмица Ердоган посети Лондон. По време на визитата си той заяви, че след изборната си победа на 24 юни щял да затегне колана на Централната банка, която всъщност би трябвало да е независима. Инвеститорите бяха шокирани от изявлението му. "Файненшъл таймс" излезе със следния коментар: "Финансовите пазари не са нещастни журналисти, които той може да напъха в затвора".
Според скорошно допитване, повече от 42 на сто от турците смятат, че сривът на лирата е предизвикан от чуждестранен заговор срещу Турция. Самият Ердоган енергично подкрепя тази конспиративна теория.
А според друго допитване темата, която в момента вълнува най-силно турските избиратели, е състоянието на икономиката на страната.
#Erdogan calls on Turks to dump dollars & euro for lira https://t.co/l9RwmbYe0E pic.twitter.com/zXTQad1QD3
— RT (@RT_com) May 27, 2018
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!