Новият сръбски президент президент Томислав Николич започна мандата си с отричането на геноцида в босненския град Сребреница през юли 1995 г.
В интервю за черногорска телевизия той заявил, че "в Сребреница не е имало геноцид. Там са били извършени тежки военни престъпления от някои сърби, които трябва да бъдат намерени, съдени и наказани".
Николич допълнил, че
е много трудно да се повдигне обвинение и пред съда да се докаже, че дадено събитие е геноцид.
През лятото на 1995 г. босненската сръбска армия под командването на генерал Ратко Младич изби около 8000 мюсюлмани след падането на Сребреница. Това беше най-кървавото клане на цивилни граждани в Европа след края на Втората световна война. Днес за това престъпления отговарят пред Хагския трибунал Ратко Младич и бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич.
Бившият националистки опозиционен лидер Томислав Николич беше избран за президент на 20 май и положи клетва пред парламента на 31 май.
Така в Сърбия започна период политическа и икономическа неизвестност, коментира АП.
Николич обяви, че е променил курса си от антизападен към проевропейски. След полагането на клетвата той заяви, че желае да види Сърбия единна, освободена от страха за утрешния ден и равноправна членка на Европейския съюз, но без да се отрича от суверенитета над Косово.
В интервю за черногорска телевизия обаче той заяви, че
няма да признае независимостта на Косово, дори на цената на членството на страната в ЕС.
"Няма ситуация, в която бих могъл да призная независимостта на Косово", заявил Николич. По думите му никой досега не е поставил условие на страната, че трябва да признае Косово, за да стане член на ЕС.
Президентът каза също, че Сърбия остава военно неутрална, а до влизането в ЕС неин главен външнотърговски партньор ще бъде Русия.
Междувременно Николич се срещна днес с премиера Мирко Цветкович и няколко министри, за да обсъдят инцидентите тази сутрин в Северно Косово, предаде агенция Бета.
Най-малко четирима косовски сърби и двама войници от НАТО бяха ранени при престрелка днес, когато мироопазващите сили КейФОР премахваха сръбските барикади, блокиращи движението. Войниците на НАТО използваха сълзотворен газ и леко оръжие, а някои от протестиращите сърби отвърнаха с пистолети и камъни, при което бе ранен един войник. Преподавателят във факултета по политология Предраг Симич оцени, че операцията на КейФОР в Северно Косово е "изцяло свързана" с церемонията по встъпването в длъжност на сръбския президент и че представлява вид натиск, който трябва да определи по-лоша стартова позиция за Томислав Николич и бъдещото правителство на Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!