П ремиерът на Македония Никола Груевски обяви, че подава оставка, която обаче ще влезе в сила 100 дни преди парламентарните избори, предаде агенция БГНЕС.
„Утре ще изпратя писмо до председателя на парламента с моята оставка като премиер на Македония.
Тя ще бъде валидна 100 дни до провеждането на парламентарните избори, когато и да се състоят те”,
каза той в специално обръщение тази вечер.
По този начин Груевски си запазва правото да остане на поста премиер, ако изборите не се състоят на 24 април, съгласно споразумението от Пържино, което беше постигнато от 4-та политически лидери, уточнява агенцията.
По неофициална информация служебен премиер ще бъде сегашният генерален секретар на ВМРО–ДПМНЕ Емил Димитриев.
2015 г. беше белязана от остра политическа криза в Македония.
Тя започна още през есента на 2014 г., когато опозицията напусна парламента заради изборните фалшификации от вота по-рано същата година.
В края на януари 2015 г. премиерът Никола Груевски обвини ръководителя на опозицията Зоран Заев, че иска насилствено да го свали от власт и че работи за чужди служби.
Седмица след това лидерът на СДСМ задейства т.н. „бомби“ - огласяване на телефонни записи, в които основни герои бяха Груевски, неговият братовчед и шеф на спецслужбите Сашо Миялков, вътрешният министър Гордана Янкуловска и регионалният министър Миле Янакиевски. От записите стана ясно, че режимът на Груевски кадрува в съдебната власт, участва в тежки корупционни схеми, контролира медиите и извършва изборни фалшификации.
Разкритията за режима на Груевски разтърсиха страната и обществото.
Хиляди македонски граждани излязоха на протести в Скопие и другите градове с искане за оставка на Груевски.
На 9 май край Куманово се стигна до въоръжен конфликт, при който загинаха 8 македонски полицаи и 10 въоръжени лица, които бяха представени за албанци, искащи да отцепят територии от Македония. Според властите в Скопие „ставало въпрос за най-голямото терористично нападение срещу Република Македония“. Три дни след операцията ръководителят на спецслужбите Сашо Миялков и вътрешният министър Гордана Янкуловска подадоха оставки.
Пак през месец май с посредничеството на еврокомисаря Йоханес Хан и тримата евродепутати Ричърд Хоуит, Едуард Кукан и Иво Вайгъл започнаха преговори за изход от политическата криза.
На 2 юни комисарят по разширяването на Йоханес Хан договори споразумение за провеждане на предсрочни избори, които ще се проведат на 24 април 2016 година.
Парламентът пое задължението да приеме промени в избирателните закони, които да гарантират честната игра между управляващата партия и опозицията.
На 15 юли като продължение на споразумението от 2 юни четиримата лидери се разбраха за избиране на нов специален прокурор до 15 септември, който ще трябва да разследва разкритията на опозицията и на Зоран Заев. Впоследствие партиите се спряха на юристката Катица Янева за специален прокурор. Все пък изпълнението на отделните договорености от 2 юни – 15 юли се отлагаше, което налагаше нови преговори и намесата на еврокомисаря Хан и западните дипломати.
На 6 ноември четиримата лидери се споразумяха след 6-часови преговори по последния спорен пункт – съставът на преходното правителство. Опозицията получи министерствата на вътрешните работи и социалната политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!