Преговорите при гръцкия президент Каролос Папуляс за съставяне на коалиционно правителство с всички партии, които влязоха в парламента на изборите на 6 май, завършиха само за час.
В срещата не участва само крайнодясната "Златна зора".
Лидерите на "Нова демокрация" Андонис Самарас, на ПАСОК Евангелос Венизелос и на Демократичната левица Фотис Кувелис излязоха от президентския дворец със сериозни изражения.
Според гръцките медии те не са постигнали споразумение.
Папуляс предлага
правителство от личности, които не са политици,
с подкрепата на представените в парламента партии, съобщи след разговорите при президента лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос, цитиран от АФП.
Той обаче не е оптимист, че ще бъде съставено такова правителство.
Лидерът на гръцката партия Демократични леви сили Фотис Кувелис заяви, че
отказва да подкрепи предложената от президента идея,
съобщи РИА Новости.
"Правителство, което ще бъде създадено от технократи, ще бъде доказателство за поражението на политиците", заяви Кувелис пред журналисти.
Неговата партия, която има 19 места в парламента, настоява за всеобщо правителство с участие на всички парламентарни партии.
Демократични леви сили е най-малката фракция в гръцкия парламент. Въпреки това разпределението на силите след изборите от 6 май прави нейната подкрепа необходима за създаване на кабинет.
Преговорите ще продължат в ранния следобед във вторник
с участието на всички парламентарни партии, с изключение на неонацистката "Златна зора", каза Венизелос след срещата тази вечер при президента.
Лидерът на "Нова демокрация" Андонис Самарас и Венизелос са готови да обсъждат съставяне на кабинет от технократи. На утрешните преговори ще отидат и водачите на двете леви партии, които са против спасителния план за Гърция - лявата СИРИЗА и Демократичната левица.
Финансовите министри на водещи страни от ЕС заявиха днес преди началото на срещата на главните финансисти в еврозоната в белгийската столица, че
Гърция не бива да се отказва от условията по спасителния план
и трябва да продължи да изпълнява мъчителната програма за строги икономии, за да не допусне допълнително влошаване на икономическата конюнктура, предаде АП.
Белгийският финансов министър Стевен Ванакере заяви преди началото на заседанието, че "евентуално излизане (на Гърция от еврозоната - бел. ред.) няма да реши нищо".
"Не планираме излизане на Гърция. Това не е наша работа. Според мен Гърция трябва да продължи да бъде членка на еврозоната", посочи ирландският финансов министър Майкъл Нунан, цитиран от ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!