Н ачалникът на щаба за извънредни ситуации към министерството на вътрешните работи на Сърбия Предраг Марич заяви, че ситуацията във всички кризисни райони в Сърбия е стабилна и няма опасност от нови наводнения.
Няма нови кризисни точки, каза Марич. Заради катастрофалните наводнения, предизвикани от големите количества валежи в Сърбия бе обявено извънредно положение на територията на цялата държава, което продължи от 15 до 23 май.
Извънредното положение остава в сила в най-застрашените райони – Обреновац, Шабац, Сремска Митровица, Крупан, Мали Зворник, Парачин, Смедерева паланка, Баина Баща, Шид и още няколко други общини.
Директорът на "Сърбиявода" Горан Пузович заяви вчера за сръбската държавна телевизия РТС, че нивото на водата в тези общини спада, а прелелите реки се прибират в коритата си.
В град Обреновац, който най-много пострада от наводненията, все още могат да влизат само собственици на заведения и работници, които чистят наводнените обекти.
Пузович предупреди, че жителите на Обреновац не трябва да се връщат в града, докато теренът не се изчисти и не се изпълнят всички здравни стандарти, за да се спре разпространението на зарази.
Нивото на реките Сава и Дунав е в застой и столицата Белград не е застрашена от преливането на тези реки, съобщи градският мениджър на Белград Горан Весич.
"Нивата на реките в Белград са стабилни и под равнището на извънредна отбрана от наводнения и на Сава, и на Дунав. С насипите и укрепленията, които бяха направени, градът е напълно безопасен и стабилен", заяви Весич пред агенция Бета.
По-рано днес вестник "Наше новине" съобщи, че
по нареждане на сръбския премиер Александър Вучич започва спешно разследване, което в най-кратки срокове да даде отговор на въпроса могло ли е да се реагира много по-рано и по-добре на ситуацията с наводненията.
Разследването ще се насочи най-вече към тежко пострадалия град Обреновац и ще бъдат проверени всички обвинения, отправени неотдавна срещу председателя на общината Мирослав Чучкович, пише вестникът, позовавайки се на неназован източник от правителството.
"Нареждането е всичко да се разследва докрай, за да не останат никакви неизяснени въпроси. Става въпрос за много важни неща и за огромни щети, имат се предвид преди всичко изгубените животи", казва събеседникът на "Наше новине".
Той добавя, че цялото правителство е съгласно, че ако се установи, че е имало пропуски, "в никакъв случай няма да има амнистирани".
Същият източник казва, че щом разследването приключи, а нареждането е това да стане в най-кратък срок, депутатите в сръбския парламент и цялата общественост ще бъдат информирани за резултатите.
Ако се установи, че е имало пропуски, по-нататъшни стъпки ще предприемат компетентните органи.
Опозиционната Демократическа партия иска да се свика извънредно заседание на сръбския парламент и да се създаде анкетна комисия, за да се установи чия е отговорността за събитията, свързани с наводненията, заяви лидерът на партията Драган Джилас за вестник "Политика".
Според него това е необходимо, тъй като през последните дни са се появили много информации и дезинформации по темата.
Сръбският вицепремиер Расим Ляич е на мнение, че по време на катастрофалните наводнения сръбското правителство е проявило висока степен на отговорност, функционирало е като екип и е направено всичко възможно последствията от невижданото бедствие да бъдат колкото може по-малки.
В интервю за "Наше новине" Ляич изтъква, че снабдяването с основни хранителни продукти в наводнените общини е "съвсем солидно", само в Обреновац нещата са по-различни. Той посочи, че всекидневно се извършва контрол на магазините.
"Девет магазина са затворени заради неоснователно увеличение на цените на някои продукти. Прави се и проверка по пазарите, за да се види има ли злоупотреба със стоки от хуманитарната помощ", каза Ляич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!