Потресаващи факти за убийствената катастрофа във военноморската база край Лимасол в Кипър разкри днес кипърският гръцки в. "Филелефтерос".
Изданието публикува кореспонденция между Националната гвардия на Кипър и министерствата на отбраната и външните работи.
Писмата между трите институции разкриват, че за опасността от експлозията се е знаело предварително, но въпреки това нищо не е било направено за по-безопасното съхраняване на взривилия се товар с барут.
Експлозиите образуваха кратер, дълбок колкото пететажна сграда, убиха 12 души и раниха десетки.
На съвещание на 7 февруари пък било изтъкнато, че въпросните боеприпаси са ръждясали и че съществува реална опасност да експлодират.
На срещата дори била изразена готовност товарът да бъде преместен на друго място.
Още в първото си писмо до военното министерство началникът на Националната гвардия на Кипър, който след трагедията подаде оставка, предупреждава за опасността, като настоява за преместването и складирането на барута на по-сигурно място.
Той уточнява, че конфискуваният от митническите власти на острова товар се е състоял от 98 контейнера с общо тегло 400 тона и е бил превозван от кораба "Моншегорск".
Въпреки това, обаче, не са били предприети никакви действия
и в резултат 12 души загинаха заради престъпни пропуски, отбелязва вестникът.
Мощната експлозия разруши напълно най-голямата електроцентрала на острова - "Василикос", която е на стойност над 1,5 млрд. евро.
От понеделник в страната действа рестриктивен режим на тока, който се спира по няколко часа дневно.
Кипър поиска съдействие от ЕС по европейския механизъм за гражданска защита. Местните власти очакват да получат генератори. Очаква се също европейски експерти да оценят щетите, понесени от централата, както и да определят какво е необходимо, за да бъде възстановена нормалната й работа.
Европейската комисия ще окаже помощ на Кипър в този труден момент, заяви еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева. Тя допълва, че съдействието ще бъде осигурено по възможно най-бързия начин. Комисията отбелязва, че в момента са в ход консултации с всички 31 държави, участващи в европейския механизъм, за да бъде отговорено възможно най-скоро на поставените искания на властите в Кипър.
Днес стана ясно, че Израел е изпратил кораб с помощ за Кипър във вид на 10 електрогенератора. Той е отпътувал в полунощ.
Правим всички усилия, за да доставим генератори и от Гърция възможно най-скоро, заяви министърът на търговията, промишлеността и туризма Андонис Пасхалидис.
Предприемаческите среди в Кипър са обезпокоени от възникналия недостиг на електроенергия, който удря по туризма и промишлеността. С нарушен режим работят климатиците, а търговците алармират за регистриран спад на потреблението.
Кипърските власти решиха да не спират тока в хотелите
и в свързаните с тях компании, за да не секне потокът от туристи, съобщи Пасхалидис след съвещание с ръководството на Кипърската организация за туризъм, Асоциацията на хотелиерите и Кипърската електрическа компания.
При това той задължи собствениците на хотели да предприемат мерки за икономия на тока или да използват собствените генератори по възможност.
Островът е шокиран от трагедията, която кипърските гръцки вестници определят като "престъпление" заради допуснати от властите "престъпни грешки", а граждани протестират и настояват да се потърси отговорност от виновните. Във връзка с експлозията е започнало наказателно преследване.
Полицията в Кипър арестува снощи 20 души, след като разгневени демонстранти се опитаха да разбият вратите, водещи към президентския дворец в столицата Никозия.
Полицията съобщи, че протестиращите срещу нехайството на властите хвърляли камъни и коктейли "Молотов" срещу полицаите, които отговорили със сълзотворен газ. Петима полицейски служители са леко ранени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!