НАТО съобщи, че е обявила днес двата гранични пункта на косово-сръбската граница за военна зона с ограничен достъп и
предупреди, че ще използва оръжие,
след като тълпа етнически сърби подпали един от пунктовете и бе стреляно по войници на НАТО предаде Ройтерс.
Преди това силите на НАТО в Косово (КейФОР) поеха контрола над двата пункта в Северно Косово на границата със Сърбия, които са в центъра на възникналото напрежение през последните дни между Белград и Прищина.
"Не мога да изключа друг опит, но разбира се, двата пункта са обявени за военна зона с ограничен достъп и правилата за работа са много ясни", заяви командващият силите на НАТО в Косово Ерхард Бюлер.
Във военна зона с ограничен достъп войниците могат да използват смъртоносно оръжие, могат да използват оръжията си при самоотбрана, да защитават хората, да защитават собствеността. Който няма разрешение да работи на пунктовете или да ги преминава, не трябва да бъде в близост до тях, каза Бюлер.
Ситуацията в северната част е спокойна като цяло, със спорадични напрежения, се посочва в съобщението.
Косовските власти разположиха в понеделник вечерта специални полицейски части на двата гранични пункта Ярине и Бърняк, което предизвика гнева на сърбите в Северно Косово, които са мнозинство в този район.
Прищина подозираше сръбските полицаи на тези пунктове, че не спазват ембаргото за внос на сръбски стоки в Косово, което косовските власти въведоха на 20 юли.
Косовските власти обявиха вчера, че са изтеглили специалните полицейски части от двата гранични пункта, но от нестабилната ситуация на терена са се възползвали младежите, подпалили снощи пункта Ярине.
Днес парламентът на Косово подкрепи действията на премиера Хашим Тачи за установяване на контрол над доминираното от сърбите Северно Косово, което не се подчинява на официална Прищина.
Резолюция на косовския парламент задължава правителството да упражнява властта си над цялата територия на Косово съгласно конституцията на страната.
Няколко депутати настояха, че
на Северно Косово не може да му бъде позволено да игнорира органите на властта,
а ръководителят на опозиционното движение "Самоопределение" Албин Курти призова за обявяване на извънредно положение и за преустановяване на преговорите със Сърбия.
Преди да обяви независимост през 2008 г. Косово бе сръбска провинция, населена предимно с албанци. Правителството обаче продължава да не успява да наложи контрола си в северната част, където доминират сърбите. Косовските сърби имат политическа и финансова подкрепа от Белград и прибягват към насилие винаги, когато натискът да се подчинят на властите в Прищина се увеличи.
Хашим Тачи повтори обвиненията, че зад безредиците в Северно Косово стои официален Белград, и добави, че вандалите, които подпалиха Ярине, са били водени от представители на "паралелните структури на Сърбия в Северно Косово", а зад тях стоят и представители на официален Белград.
Западен дипломат твърди, че ситуацията в отношенията между Косово и Сърбия "се развива към лошия от възможните сценарии".
Този неназован дипломат, цитиран от московската агенция ИТАР-ТАСС, смята, че "в Косово, където до ден-днешен действа принципа "око за око", смъртта на един полицай и раняването на трима сърби, както и предшестващите събития, могат да доведат до катастрофални последствия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!