Страните от НАТО се споразумяха да намалят в срок до януари числеността на мироопазващия контингент на алианса в Косово от 14 хил.души, колкото е сега, на 10 хил., предаде Ройтерс.
Взехме политическо решение да преминем към тактика на сдържаща сила, каза представител на НАТО по повод споразумението от срещата на министрите на отбраната на страните членки.
Ройтерс допълва, че това решение бе предшествано от анализ, според който състоянието на сигурността в Косово е достатъчно високо.
Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер потвърди на пресконференция новината.
Дипломат от алианса уточни пред АФП, че последователното намаляване на силите ще се състои на три етапа и ще отнеме от една до две години. В края на този срок числеността на войниците ще падне до 2200 души, добави той.
Преди всеки от етапите 28-те членки на алианса ще дават мнение за политико-военните условия в Косово.
Така първият етап, който ще сведе ефективите на КейФОР до 10 000 души, няма да започне ефективно, докато командващият КейФОР ген. Джон Крадък не представи доклад пред посланиците на страните членки и не получи съгласието им, отбеляза дипломатът.
Вторият етап предвижда намаляване на числеността до 5700 души и последният - до 2200, потвърди дипломатът.
Ключовият въпрос е сигурността, подчерта военен представител, потвърждавайки, че пълно изтегляне от Косово не е в дневния ред на алианса.
Според документи на НАТО на 3 юни 2009 г. КейФОР са наброявали около 13 829 войници от 33 страни.
Основните контингенти в Косово са германският (2350 души), италианският (1935), американският (1483) и френският (1368 души).
Сръбският министър на отбраната Драган Шутановац, че още е рано за намаляване на КейФОР.
Сърбия смята, че не бива прибързано да се намаляват силите на НАТО в Косово, защото степента на сигурност още не е достатъчна що се отнася до косовските сърби и другите неалбанци, каза той.
На срещата си с генералния секретар на НАТО и посланиците на няколко страни от алианса Шутановац изрази тревогата на Белград от намаляване на броя на войниците на КейФОР.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предупреди Съвета за сигурност, че косовските власти още от обявяването на независимостта през февруари миналата година игнорират неговия специален представител ръководителя на ЮНМИК Ламберто Дзаниер, предаде сръбското радио Б92.
Косовските власти продължават да действат според "конституцията на република Косово" и многократно предявяват искания за оттегляне на мисията на ООН, като твърдят, че Резолюция 1244 вече не е важещ документ и те нямат никакви правни задължения да я спазват, се казва в доклада на Бан Ки-мун, раздаден вчера на представителите на държавите членки на Съвета за сигурност.
Това становище на косовските власти доведе до "минимални" контакти на представителите на официална Прищина с Дзаниер, посочва генералният секретар.
В доклада, който ще бъде обсъден на 17 юни на заседание на Съвета за сигурност, генералният секретар на ООН оценява, че мисията на Европейския съюз в Косово (ЕУЛЕКС) функционира под патронажа на ООН и е неутрална по отношение на статута на Косово в съответствие с Резолюция 1244.
Като един от сериозните проблеми в Косово Бан Ки-мун посочва конфликтите, възникнали при посещения на сръбски официални лица в Косово, и твърденията на властите в Прищина, че представители на сръбските власти не могат да влизат на територията на Косово без разрешение на косовското външно министерство.
В доклада се посочва още, че Косовската енергийна компания трябва да бъде по-гъвкава при решаването на проблемите с електроснабдяването на сръбските общини в Косово, но се подчертава, че прекъсването на тока в тези общини не е на национална основа.
Бан Ки-мун посочва още, че броят на завръщащите се бежанци е разочароващо малък, тъй като от началото на годината в Косово са се върнали само 137 души, прогонени по време на войната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!