И зборният ден в Косово бе белязан от сплашвания в населената предимно със сърби северна част, където кандидат-кметовете бяха посрещани с обиди и ругатни от сръбски националисти, съобщава Ройтерс.
Избирателните комисии вече пристъпиха към преброяване на гласовете, като предварителните резултати се очакват в ранните часове на понеделник.
АФП посочва, че главният въпрос на тези изборите бе дали на тях ще гласуват сърбите в Северно Косово, които не признават властта на Прищина. Те бяха призовани от Сърбия да упражнят правото си на вот, за да помогнат за нормализирането на нейните отношения с Косово и за напредъка ѝ по пътя на европейската интеграция, но подложени на натиск от местни сръбски националисти да бойкотират гласуването.
Четири часа преди края на изборния ден
избирателната активност варираше между 7 и 14% в населените преобладаващо със сърби общини,
но достигна близо 50% в албанските.
Десетки твърдолинейни сърби се събраха пред избирателните секции в северната част, сипейки обиди към кандидатите за кметове и заснемайки хората, които влизат да гласуват. ИТАР-ТАСС посочва, че привърженици на крайнодесни движения като "Двери" и "Образ" и активисти на Демократическата партия на Сърбия необезпокоявани са заели позиции около избирателните секции в северната част и се държат агресивно, като наричат сънародниците си, които гласуват, "албанци" и "предатели".
Репортер на АП е станал свидетел как сърби, събрали се около избирателните секции, се опитват да разубедят от гласуване свои сънародници. Мнозина от тях имаха на ръцете си ленти с надпис на сръбски "Не на албанските избори", посочва още агенцията.
В косовските райони с преобладаващо сръбско население бяха разлепени плакати, определящи участието в изборите като измяна.
Най-неспокойна беше ситуацията в Косовска Митровица -
бастиона на косовските сърби.
Кръстимир Пантич, подкрепян от Белград кандидат за кмет на града, беше нападнат на улицата от двама маскирани мъже в петък вечерта, понасяйки наранявания и охлузвания по лицето. Въпреки това той не се отказа да гласува, но бе посрещнат от десетки сърби, носещи значки с надпис "100% бойкот", които го псуваха при влизането му в избирателната секция.
"Нуждаем се от силно управление, което да се заеме с въпроси като инфраструктурата, канализацията, а не с политика," каза Оливер Иванович, друг кандидат за кмет на Косовска Митровица. Пред избирателната секция Иванович бе взет на присмех и наречен "предател" от протестиращи.
ИТАР-ТАСС съобщава за инцидент, при който неизвестни лица са изпочупили една от избирателните секции в училище в Косовска Митровица. Маскирани лица нахлули в секцията, разбили урни и кабинка за гласуване и се опитали да унищожат бюлетини. Според очевидци погромът е дело на сърби ултранационалисти.
В крайна сметка
гласуването в Косовска Митровица бе прекъснато
заради инциденти между сърби, при които бе тежко ранена една жена. В резултат Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) изтегли своите наблюдатели от града от съображения за сигурност.
Полицията е задържала известен брой лица, нарушаващи обществения ред в близост до избирателните секции, посочи председателят на ЦИК Валдете Дака.
Сръбски официални представители изразиха
дълбока загриженост
от развитието на ситуацията в изборния ден. Според тях заради действията на радикални елементи много сърби се страхуват да излязат този ден на улицата, което води до ниска избирателна активност. Поради това възниква реална възможност дори в общините, в които сърбите са мнозинство, изборите да спечелят представители на косовските албанци, предупредиха те.
Сръбският премиер Ивица Дачич призова по-рано днес сърбите в Косово въпреки натиска и заплахите да излязат да гласуват за своя власт и за формирането на бъдещия съюз на сръбските общини. "Нека веднъж направим нещо и в свой интерес, а не за радост на сръбските врагове", каза сръбският премиер, добавяйки, че съдбата на сърбите в Косово трябва да бъде в техни ръце, а не в ръцете на косовския премиер Хашим Тачи или на десните екстремистки организации и партии от Сърбия.
Косовският президент Атифете Яхяга заяви, че местните избори са тест за демокрацията, а премиерът Тачи каза, че това са първите свободни избори на цялата територия на Косово, което ги прави "исторически".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!