"Много мръсно мирише от Вашингтон. В тази работа явно има политически мотиви. Откровено казано, разбирам и оценявам това като политически рекет срещу Турция". Това са думи на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който окачестви като политически обвиненията, повдигнати от прокуратурата на САЩ срещу бившия министър на икономиката Зафер Чаглаян.
В изявление пред журналисти Ердоган подчерта, че Турция не е страна в американското ембарго срещу Иран, с което оневини министъра. Някои биха си помислили, че това е просто реторика, характерна за Ердоган, но не е само това, пише журналистката Нахиде Дениз в анализ за БТА.
Една иранска делегация в Анкара, която предизвиква множество въпроси
Протурски милиции в Сирия атакуваха военни от САЩ
Ердоган много категорично застана зад бившия си министър, който е привлечен под съдебна отговорност в САЩ по обвинения в нарушаване на американското ембарго срещу Иран.
Обвиняем в процеса, по който е привлечен и бившият министър, е Реза Зараб - турски гражданин от ирански произход, който от март м.г. е задържан в американски затвор. Привлечен под отговорност е и бившият директор на държавната турска банка "Халкбанк" Сюлейман Аслан.
Съдия Кетрин Паркър издаде заповед за арест на Аслан, в дома на който в една кутия за обувки бяха открити 4,5 млн. долара при антикорупционна операция през декември 2013 г. Заповед за арест бе издадена и срещу бившия помощник директор, отговарящ за международните операции на "Халкбанк" - Левент Балкан, и срещу куриера на Реза Зараб - Абдуллах Хапани.
#Turkey - Trial of former minister on #corruption charges abroad shameful: #CHP head https://t.co/AtkV5xgmNG via @HDNER pic.twitter.com/TwN3umDQLN
— Linda Hemby (@LindaHemby) September 9, 2017
Съдията по делото Ричард Берман, цитиран от турските медии, заяви, че обвинителният акт срещу Аслан, в който е включен и бившият турски министър на икономиката Зафер Чаглаян, дава нова насока на съдебния процес, а именно за намесата на държавна банка, каквато е "Халкбанк".
Изявлението на Ердоган, с което той опита да оневини бившия министър, бе последвано от светкавична новина - този път американският съд обяви заповед за задържане на министър Зафер Чаглаян, което ще стане, ако той стъпи на американска територия.
Брюксел и Меркел с нов удар по Турция
Ердоган получи контрол над разузнаването, нова чистка на медии и държавни служители в Турция
През 2013 г. Чаглаян бе обвинен за получаване на рушвети от Реза Зараб с цел пране на пари, а Ердоган го бе отстранил от длъжност. Турският министър на правосъдието Абдюлхамит Гюл последва Ердоган и заяви, че обвиненията срещу Зафер Чаглаян са "режисирани от гюленистите (движението на проповедника Фетхуллах Гюлен, когото Турция обвинява за организатор на осуетения опит за преврат от миналата година), както и че не са допустими в една правова държава".
Обвиненията срещу бившия министър бяха предшествани от друг скандал - Вашингтон забрани продажбата на оръжие за охранителите на турския президент. Това стана след като при посещението на Ердоган във Вашингтон през май т.г. турски и американски охранители се сбиха заради протести срещу турския президент пред посолството на Турция в САЩ. Заведено бе и дело срещу турските охранители.
Federal Judge denies Halkbank’s executive motion to dismiss as moot: Zarrab case via @WasHatti https://t.co/8XZLIDLjsN
— Washington Hattı (@WasHatti) September 7, 2017
Турската страна отново обвини Вашингтон, че оказва политически натиск в този процес.
Поредицата обвинения и полемики от страна на Анкара по адрес на Вашингтон вече е доста дълга. Положението е по-тежко, отколкото през март 2013 г., когато турският парламент не разреши на американските войници да преминат през турска територия в Ирак и вкара в задънена улица плановете на Вашингтон (тогава президент на САЩ бе Джордж Буш) .
В основата на "голямото недоволство на Анкара" стои проблемът с живеещия в САЩ проповедник Фетхуллах Гюлен, за чиято екстрадиция Анкара горещо настоява, за да бъде съден в Турция.
Според Анкара Гюлен и неговата мрежа ФЕТО - Фетхуллахистка терористична организация, са организатори на осуетения метеж, в който се опитаха да убият Ердоган, и загинаха 248 турски граждани. На тази основа Анкара определя външната си политика и спрямо други държави.
С решение на Министерския съвет на Турция на Фетхуллах Гюлен бе отнето турското гражданство.
President Erdogan: The steps USA takes are against Turkey. pic.twitter.com/Qg3hAzko2C
— RTErdogan Live (@RTErdoganLive) September 8, 2017
Турция направи безброй постъпки с искания за екстрадирането му, но по всичко личи, че Вашингтон не е склонен да го предаде и засега няма сигнали, че ще отговори положително. Напротив - с всеки изминал ден комуникацията по оста Анкара-Вашингтон се нажежава и преди да е свършила една криза се прибавя нова.
Не на последно място в тази поредица стои и силното недоволство на Турция от подкрепата с оръжие от страна на Вашингтон на кюрдските бойци от Силите за защита на народа в Сирия. Анкара ги смята за "крило на смъртния враг на турската държава ПКК (Кюрдска работническа партия), което също се превръща в тема на полемичните изказвания на Ердоган и обвинения, започващи с "Ей, Америка... ".
Ердоган и американският президент Доналд Тръмп се договориха да се срещнат по време на сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
Trump and Erdogan to come together in USA https://t.co/aWVDbhEUwK #Erdoğan #Trump #meeting #USA #United #Nations #Assembly #Çağlayan pic.twitter.com/RtTptA3nQB
— Business Turkey (@businessturkey) September 11, 2017
Но според анализатори срещата Ердоган-Тръмп вероятно ще бъде повече формална, или по-точно ще премине в сянката на скандалите, които разтърсват отношенията между Анкара и Вашингтон.
"Защото с езика на жестовете - както политическите, така и съдебните институции на САЩ, буквално казват на Ердоган: "не идвай", коментира опитният политически наблюдател Мурат Йеткин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!