М инистър-председателят Пламен Орешарски и румънският му колега Виктор Понта се договориха двете правителства да направят съвместно заседание през февруари 2014 г. в София.
За участие в него ще бъде поканен и сръбският премиер.
Целта е да се постигне по-добра координация между страните по проекти, които могат да бъдат изпълнени по Дунавската стратегия, съобщиха от правителствената информационна служба.
Премиерът Орешарски е в румънската столица за
откриващата се днес среща на върха Китай - Централна и Източна Европа.
Срещата е съпътствана от икономически форум с участие на над 1000 представители от 16-те държави от ЦИЕ и на Китай.
Румънската страна вече има позиция по споразумението за сътрудничество с България, което трябва да бъде подписано на заседанието. Очаква се скоро то да бъде разгледано и от кабинета в София, допълват от МС. Акцент в разговора е бил поставен върху трансграничното сътрудничество и енергетиката.
Специално внимание е било обърнато на корабоплаването по Дунав и желанието то да е целогодишно. За целта ще се преразгледа споразумението от 1995 г. за т. нар. драгиране, чиито разпоредби в променените условия го правят неработещо.
Предвижда се и закупуването на 5-6 плавателни съда, които да почистват реката и да позволяват корабите да се придвижват по нея независимо от сезона.
Премиерът Орешарски е помолил Виктор Понта румънската страна
да започне възможно най-скоро процедурата по ОВОС на новите мощности, които ще се правят на АЕЦ "Козлодуй".
Двамата министър-председатели очертаха и други области, в които трябва да бъде засилено двустранното сътрудничество - регионално развитие, публичната администрация, земеделието, както и програмата Connecting Europe.
На срещата бе обсъдено и бъдещото членство на България и Румъния в Шенген, както и предстоящите доклади по мониторинговия механизъм за двете страни. По редица показатели България и Румъния стоят много по-добре от други държави членки, коментирал премиерът Понта.
"България и Румъния изживяха своето детство в ЕС,
когато си доказваха кой е по-добър. Поучихме се от своите грешки и стигнахме до извода, че при активен диалог и съгласуване на общи позиции ползите са много по-големи за двете страни", подчертал на срещата министър-председателят Орешарски.
Председателят на Камарата на депутатите в румънския парламент Валериу Згоня пък е поел ангажимент пред премиера Орешарски съвместните проекти на двете страни да се разглеждат бързо и с предимство от депутатите в Букурещ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!