Бившият командващ босненската сръбска армия генерал Ратко Младич заяви, че е "тежко болен" и отказа да чуе "и една дума" от предявените му обвинения от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, предадоха световните агенции.
Днес бе първото явяване на Младич пред съдиите и първата му публична поява от 16 години насам. Той е обвинен в геноцид за избиването на над 8000 мюсюлмански мъже и момчета в Сребреница и за други престъпления по време на войната в Босна от 1992-1995 г.
"Аз съм тежко болен човек", каза Младич и допълни, че
не е бил в състояние да прочете документите, свързани с обвиненията срещу него.
Съдия Алфонс Ори, който председателства съдебния състав, му обясни, че целта на днешното предварително изслушване е арестантът да бъде информиран за повдигнатите срещу него обвинения, да му бъде прочетен обвинителният акт и да каже дали се признава за виновен.
Съдията съобщи, че съдебният процес не започва веднага, а след няколко месеца, необходими за подготвянето му.
Младич обяви, че
не иска да чуе и една дума от предявените му обвинения,
но съдията продължи да чете обвинителния акт.
След като го изслуша, Младич поиска тези "отвратителни" обвинения да му бъдат представени в писмен вид, за да ги разучи и обмисли с адвокатите си.
Той каза, че ще му е нужен месец, дори повече време за това.
"Това, което прочетохте сега, е чудовищно, никога не съм чувал нещо такова",
каза Младич, обръщайки се към съдията. Той отказа да отговори на въпроса дали се признава за виновен по всички точки на предявеното му обвинение.
Младич заяви, че е
защитавал своя народ и своята страна
по време на босненската война и сега възнамерява да защити себе си срещу обвиненията във военни престъпления, предаде агенция Ройтерс.
"Искам само да кажа, че искам да доживея това да съм свободен човек", каза още Младич.
По думите му не само той, а цялата сръбска нация е на процес пред Международния трибунал.
Съдебното изслушване
бе прекъснато и премина в личен разговор,
за да може бившият военен лидер на босненските сърби да разкаже на съдиите за здравословното си състояние, предаде агенция Ройтерс.
Следващото заседание ще е на 4 юли.
Младич не позволи на хората да му помогнат да върви "сякаш е сляп". "Не искам да ми се помага, освен ако не помоля за това, защото аз съм генерал Младич и целият свят знае това", каза още Ратко Младич.
69-годишният генерал беше екстрадиран в Холандия в сряда, след като беше арестуван в Сърбия миналата седмица.
Снощи служебният адвокат му Александър Алексич съобщи, че генералът е
приет е в болницата
на трибунала в Хага.
В продължение на години той не е получавал необходимите медицински грижи и неговото състояние не е добро, заяви Алексич.
Адвокатът потвърди, че едната ръка на Младич е частично парализирана заради получен инсулт преди години, но допълни, че клиентът му е с разсъдъка си.
По-рано през деня белградският адвокат на Младич - Милош Шалич, обяви, че клиентът му
е болен от рак.
Шалич твърди, че бившият военен лидер на босненските сърби е бил лекуван тайно от болестта на Ходжкин, рак на лимфните възли, в белградска клиника през 2009 г. По думите му, базирани на медицински формуляри и епикриза, Младич е претърпял също така коремна операция и химиотерапия.
При пристигането му в Холандия обаче Младич беше прегледан от затворнически лекар, който установи, че
състоянието му позволява да бъде прехвърлен в ареста
на трибунала в Схевенинген. Когато пристигна в ареста, Младич отново бе прегледан от лекар, който не откри никакви спешни медицински проблеми, каза секретарят на трибунала Джон Хокинг на пресконференция на 1 юни.
Сръбски официални представители също поставиха под съмнение твърденията на адвоката Шалич.
Сръбският зам.-прокурор за военни престъпления Бруно Векарич потвърди, че диагнозата на Младич гласяла само "прекарани инсулти и високо кръвно налягане".
Векарич заяви, че представената
епикриза за рак е
"блъф, за да се отложи екстрадицията".
Министърът на отбраната Драган Шутановац обвини Шалич, че "манипулира обществеността" и се изказа скептично за документа. "Наистина не вярвам в тази история, но ще я разследваме", каза министърът.
Ако документът е автентичен, това ще потвърди често
отправяните обвинения, че
сръбските власти са знаели къде се намира Младич,
но са решили да го арестуват едва сега, за да ускорят придвижването си към членство в Европейския съюз, отбелязва АП.
Междувременно жертви от босненската война в периода 1992-1995 г. се събраха пред съдебната зала в очакване на явяването на Младич пред съдиите.Някои от жертвите се притесняват, че Младич може да е твърде болен, за да издържи до края на очертаващия се продължителен съдебен процес и може и да няма присъда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!