Екстрадираният в Хага бивш командир на босненската сръбска армия Ратко Младич "сътрудничи изключително добре" на Хагския трибунал, заяви секретарят на трибунала Джон Хокинг на пресконференция.
"Посрещнах вчера Младич на летището в Ротердам, на стълбичките на самолета, бяхме със затворническия лекар. Разговаряхме и се разбирахме добре. Младич сътрудничеше изключително добре и не сме имали никакви проблеми. Той внимаваше в това, за което говорехме", каза Хокинг.
Тема на разговора не бяха обвиненията против Младич, посочи той. "Много говориме за процедурата", добави Хокинг.
Лекарят говорил с Младич на летището в Ротердам и установил, че
състоянието му позволява да бъде прехвърлен
в ареста на трибунала в Схевенинген.
Когато пристигнал в ареста, Младич отново бе прегледан от лекар, който не откри никакви спешни медицински проблеми, каза секретарят.
На въпроса дали Младич е постоянно наблюдаван в ареста заради възможността да се самоубие, Хокинг отговори отрицателно.
Той обаче подчерта, че Младич
ще бъде под лекарско наблюдение
и че трибуналът, както и на другите затворници, ще му осигури възможно най-доброто достъпно лечение.
Междувременно главният прокурор на Международния трибунал на ООН за военните престъпления в бивша Югославия Серж Брамерц заяви, че
няма причини да променя критичния си доклад,
който изпрати преди три седмици в Съвета за сигурност на ООН за сътрудничеството на Сърбия с трибунала, предаде агенция АФП.
Арестувайки Ратко Младич, Сърбия изпълни едно от големите си задължения. Ще представя това по положителен начин пред Съвета за сигурност, каза той.
Европейският външен министър Катрин Аштън заяви в петък, че арестуването на Младич е много важно за Сърбия, но страната има още много какво да направи по европейския си път.
Сърбия обаче се надява, че до края на годината Европейският съюз ще й даде зелена светлина за
започване в началото на 2012 г. на преговори за присъединяване към съюза,
заяви президентът Борис Тадич в специално интервю за агенция АФП.
"Сърбия иска да бъде третирана по същия начин като Хърватия, която получи през 2004 г. статут на кандидат за член на ЕС и определена дата през следващата година за започване на преговори за присъединяване, въпреки че издирваният от Хагския трибунал хърватски генерал Анте Готовина още не беше арестуван, каза Тадич.
"Мисля, че Сърбия, залавяйки Ратко Младич и прилагайки всички други реформи в областта на правосъдието, на борбата с корупцията, е изпълнила всичките си задължения към ЕС", добави Тадич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!