Бившият военен командир на босненските сърби генерал Ратко Младич само за два месеца е успял да се изпокара с почти всички обвиняеми в Международния трибунал за военни престъпления, предаде македонската агенция Нетпрес.
"Той е прекалено напорист в комуникацията, произнася монолози, които буквално продължават по един час, така че повечето затворници започнаха да го избягват, независимо дали става въпрос за сърби, хървати или бошняци", разказал адвокатът на Младич за сръбския в. "Прес".
Единствен, който все още общувал с Младич,
бил бившият началник на генералния щаб на сръбската армия Драголюб Ойданич.
Той му помагал в обличането, гладенето, готвенето и в други дейности, добавя адвокатът на Младич.
Откакто Младич е в Хага, той се "сдърпал" с трима хърватски обвиняеми, но източникът на "Прес" не пожелал да каже за кого става въпрос. Той посочил, че най-вероятно сблъсъкът е бил на национална основа.
Младич е настанен в "Схевенинген" - центъра за задържане на трибунала, известен и като "хагския Хилтън".
Макар там политическите и юридическите дискусии са забранени, особено между противници от войните в бившите югославски републики,
затворът е ставал свидетел на трогателни сцени между бивши врагове.
Когато Анте Готовина пристигал там през 2005 г., докаран директно от Канарските острови, той бил само по риза. Проблемът му бил решен незабавно от бившият сръбски президент Слободан Милошевич, който лично му подарил един от пуловерите си.
Бившите балкански врагове участват и в общи чествания на празници и си разменят подаръци.
С идването на Младич в трибунала броят на затворниците там достигна 37 души. Арестът е разделен на три крила, за да не могат да се срещат затворниците, чиито съдебни дела са свързани. Във всеки от затворническите блокове има и сърби, и хървати, и мюсюлмани.
В "Схевенинген" килиите са от по 10 кв. м, а затворниците могат да гледат телевизия, да четат или да работят по съдебните си дела на компютър, макар и без да имат достъп до интернет, разполагат и с телефон, не им се налага да носят затворническа униформа.
Предлагат им се курсове по английски език и компютърна грамотност, различни видове спорт, дори готвене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!