В петък Ратко Младич ще се яви за първи път пред съда, а дотогава съдбата му в центъра за задържане към Международния трибунал в Хага не е за ожалване, отбелязват АП и в. "Дейли телеграф".
Центърът, разположен в покрайнините на Хага, е известен като
"хагския Хилтън".
В него затворниците са затворени в килиите си от по 10 кв. м между 21 ч. вечерта и 7,30 ч. сутринта. Там те могат да гледат телевизия, да четат или да работят по съдебните си дела на компютър, но без да имат достъп до интернет или до електронна поща. Затворниците разполагат с легло, бюро, библиотечка, долап, санитарен възел, телефон. Те могат да носят своите дрехи вместо затворническа униформа.
Ако изберат да не стоят в килиите си, арестантите могат да се образоват, да учат групово английски език или да развиват компютърните си познания. Ако са по-спортни натури, те могат да играят тенис на маса, а на по-енергичните се предлага волейбол и футбол или вдигане на тежести в зала за бодибилдинг.
По-възрастните могат да се посветят на шахмата или пък
сами да си готвят.
Последното не е нещо нереалистично, защото балканските "гости" на центъра много често се оплакват от зеленчуците, които им се сервират прекалено твърди и не отговарят на балканския вкус.
Освен храната, друг проблем, който сплотява заклетите допреди години балкански врагове, е опашката за зъболекар. В центъра той бил само един, а желаещите да станат негови клиенти много.
По-талантливите от затворниците или пък почитателите на изкуствата могат да творят или да се наслаждават на творбите на други. Бившият сръбски лидер Слободан Милошевич например е обичал да слуша дискове на Селин Дион.
Анте Готовина, хърватският генерал, осъден на 24 години затвор за издевателства над сърби и обжалващ сега присъдата си,
рисува портрети или сцени в рибарски селца.
Подобен талант за рисуване тук си е открил и бившият македонски министър на външните работи Любе Бошковски, прекарал четири години в затвора, преди да бъде оневинен от трибунала през 2008 г.
Друга възможност за затворниците е просто да разговарят помежду си, но политическите и юридическите дискусии са забранени, особено между противници от войните в бившите югославски републики, които сега се оказват съседи по килии.
Затворът обаче е ставал свидетел и на
трогателни сцени между бивши врагове.
Когато Анте Готовина пристигал там през 2005 г., докаран директно от Канарските острови, той бил леко облечен, само по риза. Проблемът му бил решен незабавно от Милошевич, който лично му подарил един от пуловерите си. Бившите балкански врагове участват и в общи чествания на празници и си разменят подаръци.
С идването на Младич в трибунала броят на затворниците там достигна 37 души. Арестът е разделен на три крила, за да не могат да се срещат затворниците, чиито съдебни дела са свързани. Във всеки от затворническите блокове има и сърби, и хървати, и мюсюлмани.
Междувременно белградският вестник "Блиц" разказа как се е държал Младич при пристигането му в Холандия.
"Аз съм генерал Ратко Младич, искам да знам кои сте вие",
повтарял бившият генерал от босненската сръбска армия в хангара на летището в Ротердам с желанието да си придаде важност в процеса на предаването му на Хагския трибунал, пише вестникът.
Според босненския посланик Миранда Сидран Камишалич пък "Младич беше настроен за разговор и го интересуваха подробности за всеки от членовете на делегацията, която присъстваше на процедурата по предаването му на летището".
Фалконът на сръбското правителство кацна на летището в Ротердам точно в 20 ч. във вторник. На земята самолетът бе насочен към хангара и едва след като вратите му се затвориха, на бившия генерал бе позволено да напусне машината.
На летището Младич бе посрещнат от представители на трибунала, сред които и лекар, от сръбския консул в Хага Марко Бъркич и от посланичката на Босна и Херцеговина в Холандия Миранда Сидран Камишалич.
Източник на "Блиц", който бил на мястото, разказва, че Младич изглеждал малко объркан, но добре и че говорил много смислено.
"При излизането му от самолета, след първите две стъпала помислихме, че ще се олюлее и ще падне, но след като стъпи на земята, положението се подобри и той изглеждаше значително по-стабилен. Беше добре, мислите му бяха ясно артикулирани и не правеше впечатление на тежко болен човек", казва източникът на "Блиц".
Защитата на Младич ще бъде финансово подкрепена
от правителството на Република Сърбска в Босна. Премиерът на Република Сръбска Александар Джомбич съобщи, че днес ще предложи това на босненското сръбско правителство и очаква предложението да бъде прието.
Младич ще бъде представляван от сръбския служебен защитник Александър Алексич при първата му поява пред съдиите на Международния трибунал на ООН, предаде АП.
Говорителят на трибунала съобщи, че Алексич е назначен само за изслушването, като най-вероятно в съда Младич ще
посочи как иска да организира защитата си.
Много от обвинените до момента сърби се защитаваха сами в съда.
Младич ще застане пред съдебния съвет в 11 ч. българско време. Обвинителният акт срещу него беше променян няколко пъти, за последен път на 27 май.
Вместо по 15 точки,
той ще отговаря по 11 точки за геноцид, престъпления против човечеството и нарушаване на военновременните закони
по време на конфликта в Босна и Херцеговина от 1992 г. до 1995 г.
Промените са свързани главно със "синхронизирането на обвинението против Младич с това против Радован Караджич", бившия политически лидер на босненските сърби, каза говорителката на трибунала Нерма Йелачич.
Тя обаче уточни, че досега прокуратурата не е поискала обвинителните актове против Караджич и Младич да бъдат обединени, посочвайки, че информациите във вестниците за това са "само спекулации".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!