Ма а е добро едногодишно куче с тъжни очи и без лапи - някой ги е отрязал с брадва. Същото се е случило и с българското й другарче Мима. Ловджийското куче Алба също никога няма отново да ходи - било е простреляно в гръбнака.
Образите на тези животни, лежащи безпомощно с осакатени крайници, предизвикаха негодувание в Сърбия и България.
"Ако за обществото наистина се съди по това как се отнася към животните, тогава сме по-зле от амеби," обобщи огорчен любител на животните в интернет форум.
Мила бе намерена с отрязани лапи, скрита под кола в белградски квартал. Тя умираше от глад и бе в шок. Гледката на отрязаните й крака, големите й кафяви очи и щръкнали ребра потресе сърбите.
Мима, петгодишно женско куче, бе открита по подобен начин в България - с окървавени отсечени крака, лежаща безпомощна по гръб.
За няколко дни група във "Фейсбук", призоваваща за затвор "за чудовището", отрязало краката на Мила, събра над 230 членове. В България медии, интернет форуми, групи в социалната мрежа и улични протести обединиха десетки хиляди, настояващи за "затвор за копелето, орязало краката" на Мима.
Двата случая действително разбуниха духовете в двете балканските страни.
В Сърбия се отправиха призиви за по-строги санкции за насилниците
над животни.
Законът може и да не е строг, но ако беше прилаган по-често, щеше да има по-малко насилие, смята Горан Паскалевич, известен сръбски режисьор и основател на организацията "SOS животни".
От 2009 г. убиването и насилието над животни е смятано в Сърбия за престъпление, наказвано с до една година затвор или глоба от около 4000 долара. Оттогава обаче само трима души са били осъдени - и освободени под гаранция.
В съседна Хърватия убиването или осакатяването на животно се наказва със затвор до шест месеца или с глоба между 9000 и 18 500 долара. Миналата година мъж бе осъден на пет месеца затвор, защото пребил кучето си до смърт. Той защити действията си, като заяви: "Кучката стенеше".
Подобен закон има и в Словения.
Глобите са единственото реално наказание за насилието над животни в България, въпреки че консервативният кабинет на премиера Бойко Борисов обяви план за прокарване на по-строго законодателство с присъди до пет години затвор.
Въпреки това грозните случаи продължават
Дни след като Мила беше намерена, мъж преряза гърлото на ротвайлер, разхождан от стопанина си. Близо до София мъж обеси кучето си с найлоново въже, а после брутално го уби с брадва.
При друг случай питбул оцеля, след като беше полят с киселина. За мъж, самообявил се за защитник на животните пък, се разбра, че храни змиите си с изоставени кученца и котенца, вместо да се грижи за тях.
Няма да повярвате на нещата, които съм виждала или чувала, разказва пред ДПА Лена, която помоли да не се разкрива истинското й име. Тя прибира животни по своя инициатива и се опитва да им намери приют и домове.
"Успях да спася едно куче, чиято каишка го задушаваше. Убедих стопанинът му да ми го даде, когато му казах, че кучето ще умре, а на него ще му се наложи да изкопае дупката, за да го зарови. Беше зима и земята беше замръзнала, така че не му се занимаваше с това," разказва тя.
Лена вярва, че не законът е проблем, а това, че не се прилага. Други проблеми са липсата на пари, приюти и образованост.
Хората постоянно намират извинения за това поведение,
а то е непростимо, смята тя.
Официални представители също са съгласни с нея. Много научни изследвания показват, че има връзка между насилието над животни и насилието над хора, посочва пред ДПА сръбската Организация за уважение и грижа към животните (ОРКА).
Насилието над животни не може да бъде разглеждано като отделна категория, а в контекста на една по-голяма картина - като непознат компонент на деструктивно поведение, обяснява Наташа Биорац от ОРКА.
В една все още слаба икономика обаче средствата и приютите за животните не са сред основните приоритети.
И все пак парите за протези на Мила бяха събрани. Кметът на Белград Драган Джилас обеща, че градът ще осигури средствата, а хиляди хора вече бяха направили дарения в специален фонд. Докато бъде намерен дом за нея, Мила ще остане при ветеринаря, който я лекува.
Хората, осакатили Мила, все още не са известни. Човекът, който се грижи за нея, е уверен, че двама души са я изтезавали, тъй като единият е трябвало да я държи, докато другият е замахвал с брадвата.
Неизвестен е и нападателят на Мима, но кучето беше осиновено и изпратено в клиника в Мюнхен, където ветеринарят ортопед Дийтер Пфаф ще й сложи протези.
Мима и Мила - една съдба в две балкански страни
От 2009 г. насилието над животни е смятано в Сърбия за престъпление, наказвано със затвор или глоба, но досега само трима са били осъдени - и освободени под гаранция
4 май 2010, 23:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!