Mеждуетническите отношения в Македония са критични. Тази оценка направи Астрид Торс, върховният комисар на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) по въпросите на малцинствата.
Във Виена тя представи специален доклад, изготвен след посещението ѝ в Македония през юни, информира ТАНЮГ.
Торс посочи, че етническата поляризация на обществото е била централна тема в разговорите ѝ с политическото ръководство на страната.
За съжаление тенденциите към политическо разделение още повече се задълбочават – инцидентите придобиват междуетнически характер и не се отнасят само до сигурността, казва Торс.
„Макар че на политическите лидери това им е пределно ясно, не съществува съгласие за начина, по който да се реши този проблем“,
добави тя.
Върховният комисар на ОССЕ добави, че междуетническият диалог може да позволи и ревизия на Охридското споразумение с цел да се води по-ефикасна политика в бъдеще.
Охридското споразумение беше подписано през август 2001 г., за да сложи край на конфликта между македонските въоръжени сили и т. нар. Армия за национално освобождение на етническите албанци, който заплашваше да се разрасне и да доведе до непредвидими последици.
Европейският съюз настоява за спазване на Охридското споразумение, докато
македонците смятат, че то дава прекалено големи права на албанците, а албанците мислят, че споразумението не се спазва достатъчно стриктно.
В Македония напоследък редовно избухват прояви на насилие, които имат и етническо измерение.
В началото на месеца полицаи и служители на съда бяха ранени при протест на етнически албанци в Скопие, които недоволстваха срещу доживотните присъди по т. нар. дело „Монструм“ (Чудовище).
В него шестима етнически албанци бяха осъдени за убийството на петима македонци край Смилковското езеро на Велики четвъртък през 2012 г.
Убийството беше квалифицирано като тероризъм, а в заключителната си пледоария обвинението заяви, че обвиняемите са извършили убийството само за да предизвикат страх сред православното население.
Вчера осем от демонстрантите, обвинени в насилие по време на протестите, бяха изправен пред съда. Те бяха обвинени, че на 4 юли са ранили 20 полицаи, четирима от които са получили тежки телесни повреди, и са нанесли щети на сградите на две съдилища в Скопие.
През май пък имаше друг изблик на етическо насилие, след като
абитуриент, опитал да попречи на крадец на велосипеди, беше убит, прободен с нож.
Убиецът е бил етнически албанец.
След инцидента тълпи от гневни македонци се насочиха към квартал, населен предимно с етнически албанци.
Нападнати бяха магазини, кафенета и ресторанти, за които се предполага, че са собственост на етнически албанци.
При размириците бяха ранени полицаи, а полицейски автомобили бях изпочупени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!